Android 4.3 vs iOS 7 Detaylı Karşılaştırma

Android 4.3 vs iOS 7 Detaylı Karşılaştırma

PAYLAŞ

Geldi geliyor derken iki ezeli mobil işletim sisteminin yeni versiyonları sonbahar ile birlikte cihazlarımızın içine girmeye başladı. Apple cephesinden baktığımız zaman iOS 7, iPhone 4 ve üstü cihazların tümüne hizmet veriyor. Android 4.3 ise yeni çıkan Nexus cihazlar ve Samsung yeni çıkardığı 1-2 model dışında diğer cihazlara henüz güncellemesi gelmedi. Hangi işletim sistemi ne durumda stabil çalışıyor? Birbirlerinde olmayan özellikleri neler? Son güncellemeler sonrasında uygulama marketlerinde hangisinin daha fazla ürün var.

Android Genel Özellikleri iOS Genel Özellikleri
Firma Google Apple
Altyapı Linux OS X
İlk versiyon 23.Eyl.08 29.Tem.07
Programlama Dili C, C++, Java C, C++, Objective-C
Kaynak Kodu Çeşidi Açık kaynak kodlu (kernel, arayüz ve bazı gömülü uygulamalar) Limitli (sadece kernel değiştirilebilir)
Kolay Bilgi Transferi Wi-Fi, Bluetooth ve NFC AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği
Bileşenler Var Yok, (sadece bilgilendirme merkezide)
Personelleştirilebilme Herşey özelleştirilebilir, değiştirilebilir Limitli (sadece jailbreak ile)
Arayüz Dokunmatik Dokumatik
Mesaj Google Hangouts iMessage
Sesli Komut Google Now Siri
Harita Google Maps Apple Maps
İnternet Tarayıcı Google Chrome Mobile Safari
Görüntülü Sohbet Google Hangouts Facetime
Uygulama Marketi Google Play Store (1.000.000+ uygulama) Apple App Store (900.000+ uygulama)
Piyasa Pazar Payı Dünya genelinde akıllı telefonlarda %79,3 pazar payı Dünya genelinde %13,2 pazar payı
Desteklenen Dil Sayısı 32 dil seçeneği 34 dil seçeneği
Cihaz Üretici Firmaları Google, LG, Samsung, HTC, Sony, ASUS ve bir çok üretici firma Sadece Apple
Yeni/Gelecek Versiyon Android 4.4 KitKat iOS 7 (şuanda yayında)

 

Android 4.3 Jelly Bean Yeni Özellikleri iOS 7 Yeni Özellikleri
Android Holo arayüzünde iyileştirmeler Yeni iOS arayüz
Bluetooth audio/video uzaktan kontrol profili (AVRCP) 1.3 desteği Yeni kontrol merkezi. Aşağıdan açılır menü şeklinde
OpenGL ES 3.0 desteği Yeni bildirim merkezi. Yukarıdan açılır menü şeklinde
Yeni kullanıcı profili için erişim sınırlama desteği Arkaplanda çoklu uygulama desteği
Dosya sistemi yazım hızında performans arttırımı Kamera’ya 8 yeni filtre
Telefon çevirme alanında otomatik tamamlama desteği AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği
Foto Sphere (360 derece panoramik resim) de iyileştirmeler Yeni App Store arayüzü
Kamera arayüzünde iyileştirmeler Daha çok insan sesine sahip yeni Siri
Wi-Fi konum belirleme için Wi-Fi kapalı olduğunda arka planda çalışma desteği Yeni arama arayüzü
4K çözünürlük desteği Araba ile bağlantı desteği
Yeni Google Play arayüzü Daha büyük uygulama klasörleri
Düşük enerjili Bluetooth desteği. Rehberde kişi engelleme desteği

ios-1android 1
Arayüz:
Her iki işletim sisteminde temelinde dokunmatik ekranı destekleyen arayüzler kullanılmakta. Android yapısı gereği ana ekran seçimi ve kullanıcı konfigürasyonuna çok daha uygun bir zemin sağlıyor. iOS ana ekranında ise sadece uygulamaların simgeleri yer alıyor. Android ana sayfasında uygulamaların bileşenlerine (widgets) eklenmesine izin verilirken, iOS’da bu özellik yer almıyor. Widgets desteğine sahip olan Android arayüzü bize göre iOS’un önüne geçiyor.

ios-2 andoroid 2
Kilit Ekranı:
Kilit ekranları iki işletim sistemine baktığımız zaman birbirine benzer olduğunu görüyoruz. Gerek fontlar gerek ikonların yapılanma şekli olsun birbirine benzer şekilde. iOS’da kilit ekranındaki kamera ikonunu yukarı kaldırarak telefonu kamera moduna alabiliyorsunuz. iOS’u sadece kaydırma seçeneği ile kilit açmaya destek veriyor. Android ise farklı kilit açma seçeneklerini barındırıyor. Rakamla, hareket ile eğerek, şekil çizimi, yüz tanıma kilidi ve ses komutu gibi farklı kilit açma seçeneklerine destek veriyor.

andoroid 3 andoroid 4
Bileşenler:
Daha önce de bahsettiğimiz gibi Android gelişmiş ve oldukça yaygın şekilde kullanılıp hayatı kolaylaştıran widgets desteğine sahip. Widgetları istediğiniz şekilde konumlandırıp, boyut ayarlaması yapabiliyorsunuz. Maalesef iOS kullanıcıları Widget desteğine sahip değiller.

 

 

 

5e325e3
Hızlı Bildirim Merkezi:
Her iki işletim sisteminde bildirim merkezi yukarıdan aşağıda çekilerek gelmekte ve benzer şekilde çalışmakta. Her iki sistemde de kilit ekranında bildirimler görünebilmektedir. iOS da ajanda ve günlük veya genel sekmesi altında gruplara ayrılmış belli bir düzen hakim Android ise böyle bir gruplama yöntemine gitmemiş.
andoroid 6 ios-4Hızlı Kontrol Merkezi:
Her iki mobil işletim sisteminde de hızlı kontrol merkezi bulunuyor. iOS 6 ve önceki sürümlerde sadece Jailbreak ile kullanılan SBSettings uygulaması ile kullanılan hızlı kontrol merkezi iOS 7 ile tüm kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Android’ de ayarlar bölümünde hızlı kontrol merkezinin düzenlenme desteği sunulurken iOS da standart olarak geliyor ve üzerinde değişiklik yapılamıyor.

 

 

andoroid 7 ios-5
Uygulama Kapatma:
iOS 7 öncesindeki sürümlerinde uygulamaları kapatmak oldukça vakit alan, zahmetli bir olaydı. iOS 7 ile birlikte uygulamaları kapatmak Android’e daha çok benzedi ve uygulamaları kapatmak daha pratikleşti. Android de uygulama kapatma ekranına geldiğinizde tek tuşla tüm çalışan uygulamaları kapatmak mümkün. iOS 7’de iste uygulamaları tutup sürükleyerek tek tek kapatmalısınız.

 

andoroid 8 ios-6
Sesli Komut:
Kullanıcıların denemeyi sevdikleri servisler arasında yer alan bir diğer servis de sesli komut servisi. iOS, Siri ismini verdiği servisiyle sağladığı hizmeti, Android Google Now isimi ile sağlıyor. İki servisinde yaptığı işler genel olarak aynı. Google Now, lokasyon bilgilerini kullanarak, sesli komut ile aramalardan kullanıcılara, maç sonuçları, bulunduğunuz yerdeki para birimi kuru, evinize şu kadar uzaktasınız gibi daha çok bilgiyi ana sayfasında vermektedir. iOS’ta bu bilgiler için siz talep ederek eylem gerçekleştirmelisiniz.

 

andoroid 9 ios-7
Kamera ve Galeri:
iOS 7 ile birlikte gelen önemli yenilikler arasında kamera ve filtreleme seçenekleri yer alıyor. Aynı şekilde çekilen fotoğraflar tarih ve yer baz alınarak otomatik olarak düzenleniyor. İstediğiniz çekim modu, filtreler, panoramik çekim gibi işlevler parmağınız ekrana basılı tutularak yapılabilmekte.

 

 

 

andoroid 10 ios-8
İşletim sistemi güncellemesi:
İki işletim sisteminde de güncellemeler otomatik olarak kullanıcılara geliyor. Apple’ın işletim sistemi iOS burada çok daha avantajlı. Çünkü güncellemeler sadece Apple’ın ürettiği iPhone/iPad cihazlarına geldiğinden, tüm cihazlar güncellemeleri çok daha çabuk alıyor. Android cephesinde ise bu durum biraz can sıkıcı oluyor. Android işletim sistemini kullanan telefon üretici sayısı 200’ün üzerinde. Google’ın kendi ürettidiği Nexus cihazları haricindeki cihazların güncellemeleri ilk alan cihazlar oluyor bu sebeple diğer firmalar ve yazılım mühendisleri ellerini ne kadar çabuk tutar ve yeni sürümlerini kendi cihazlarına adapte ederlerse Android cihazlar güncel sürümlerine o kadar kolay ulaşıyor.

ios-9 andoroid 11
İşletim uygulama marketleri:
Uygulama marketleri iki mobil işletim sistemi için oldukça büyük. Ancak iOS için geliştirilen uygulamalarının stabilitesi ve kalitesi Google Play Store’a oranla daha başarılı. Bu durumun sebebi ise uygulama geliştiricilerinin Apple Store için geliştirdiği uygulamalardan daha fazla kazanmaları. Bu yazdan önce Apple Store’da yer alan uygulama sayısı Google Play Store’dan fazlaydı. Şuanda ise Google Play’de 1.000.000’dan fazla uygulama var. Apple Store ise 900.000 uygulama ile yakın takipte.

cokmeSistem stabiliteliği:

Forbes’ın açıkladığı veriler doğrultusunda Android 4.X Jelly Bean sürümlerinin çökme oranları iOS 6dan daha düşük oranlarda olduğunu gösteriyor. Ancak kendi deneyimlemelerimiz sonucuna bakacak olursak Android işletim sistemi, iOS’a göre daha çok çökme yaşattığını söyleyebiliriz.

Karar:
Android’i de iOS 7’i de elimizden geldiği kadar objektif bir şekilde inceleyip sizler için kıyasladık. İki işletim sisteminin de kendine has yetenekleri, artıları ve eksileri mevcut. İki işletim sisteminin de de ye alan özellikler ve yetenekler ile birbirine üstünlüğü bulunmuyor.

android beam

NFC vs AirDrop:
Önceki iOS sürümlerinde doküman ve resim paylaşımına izin verilmiyordu. iOS 7’e AirDrop özelliğinin eklenmesi ile birlikte bununda önü açılmış oldu. AirDrop Bluetooth ve Wi-Fi kablosuz bağlantı özelliklerini kullanarak diğer iOS 7 kullanıcıları arasında dosya paylaşımına hizmet veriyor. Android cephesine baktığımız zaman Bluetooth ve Wi-Fi dosya paylaşımının yanı sıra NFC teknolojisine de yer veriliyor. Yeni çıkan cihazlarda görmeye alıştığımız NFC teknolojisi bakalım neler yapabiliyor? NFC, telefonu bir diğer NFC olan cihaza yaklaştırınca ikinci cihazda bilgi mesajı vererek veri alış verişine olanak sağlıyor. Bir internet sitesindesini gezerken, NFC modunda telefonu bir başka NFC olan telefona yaklaştırdığınızda o web sitesi diğer telefonda da açılıyor. Ya da bir resim açıkken yaklaştırdığınızda resim o telefona yükleniyor. Veya bir uygulama açıldığında, karşı taraftaki telefonda Google Play Store’da o uygulama açılıyor

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK