14 Yaşındaki Çocuk Snapchat’e Dava Açtı

14 Yaşındaki Çocuk Snapchat’e Dava Açtı

PAYLAŞ

ABD’nin Los Angeles kentindeki 14 yaşındaki bir çocuk, ‘müstehcenlik’ iddiasıyla sosyal medya devlerinden Snapchat hakkında dava açtı.

Yollanan fotoğrafların belirli kullanıcılar tarafından görülmesi için kısa süreli depolama yapan uygulamanın kullanım alanlarının gelişmesiyle birlikte çocukların da bu içeriklerden etkileneceğini savunan ismi açıklanmayan çocuk, dava dilekçesinde “ABD’de milyonlarca ebeveyn çocuklarının Snapchat’in yoğun cinsel ve çirkin yayınlarına maruz kaldığını bilmiyor” ifadelerine yer verdi.

Savunmasında, yayınlanan makalelerin kendilerine ait olmadığını ve şikayetin davaya konu olan haber kuruluşlarına yapılması gerektiğini söyleyen Snapchat, “Eğer insanları incittiysek özür dileriz. Ortaklarımızın editoryal bağımsızlığı var ve biz de bunu destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

snapchatDavanın sonucuna göre Snapchat güncelleme çıkarabilir

Snapchat için özel olarak Daily Mail, Vice, Buzzfeed gibi haber siteleri tarafından hazırlanan haberlerin ve videoların izlenmesi, Discover özelliği içinde teşvik ediliyor.

Snapchat’in haberlerin yayınlandığı Discover isimli özelliğini Ocak 2015’te başlattığını belirten Davaya bakan hukuk şirketi Geragos ve Geragos’un çalışanı Ben Meiselas, davayla ilgili olarak, “Snapchat’in arayüzü bu içeriğin her yerinde. Sayfa düzeni, format, her gün içerik nasıl sunuluyor gibi. Snapchat bu içeriğin pasif bir gözlemcisi değil” ifadelerini kullandı. Meiselas, Snapchat’i sorumlu kılan bu iş birliğinin olduğunu öne sürdü.