Adım Adım Şampiyonluğa

Adım Adım Şampiyonluğa

PAYLAŞ

Galatasaray son olarak Trabzonspor karşısında 2-1 lik bir galibiyet alarak Fenerbahçe ile arasında ki puan farkını sekize indirmeyi başardı. Maçta Galatasaray iyi bir oyun sergilerken Trabzonspor’unda buna zemin hazırladığını düşünüyorum.

SAVUNMA ANLAYIŞI

Trabzonspor oynanan karşılaşmada bana göre yanlış bir savunma anlayışı ile sahaya çıktı. Bordo-mavili ekibin çizgi savunması ceza sahasına oldukça yakın oynadığı için Galatasaray’ın baskısını hakketti diyebiliriz. Bir takım hücuma çıkarken muhakkak defansında en az orta sahanın biraz gerisine kadar gelerek hücuma destek vermesi, dönen topları rahat bir şekilde karşılayabilmesi gerekiyor. Trabzonspor ise buna ters olarak hücuma destek vermeyen bir savunma anlayışı ile oynadı. Bu Galatasaray’a orta sahada oynama fırsatı bıraktı. Eğer Galatasaray’a orta saha fırsatı verirseniz zaten işiniz çok zor olacaktır. Çünkü sarı kırmızılıların orta saha hattında kuvvetli ve tecrübeli oyuncuları mevcut. Melo saha içerisinde devriye görevinde ve devamlı top peşinde. Selçuk İnan eskisi kadar etkili olmasada orta sahada boş bırakıldığında topu iyi yerlere ulaştırabilecek kapasitede bir futbolcu. Sneijder’ın tecrübesini konuşmaya gerek yok. Orta sahadaki boşluğu kullanan Galatasaray defansın önünden kaleye şut şansı bulmaya başladı. Tabii burada Onur’un mükemmel performansının hakkını vermek gerekiyor. Gurur veren bir başarı ile Türkiye’nin en iyi kalecisi olduğunu kanıtladı.

 

Drogba & Burak

 

Galatasaray taraftarı Drogba’nın tecrübesine haklı olarak inanılmaz güveniyor. Drogba ne kadar hata yaparsa yapsın taraftar Drogba’ya karşı cephe almıyor. Tabii burada Drogba’nın takıma vermiş olduğu güven, fizik gücü ve tecrübeside etkili. Burak Yılmaz ise sahada bazen iyi top oynasa dahi taraftarın gözünde çok iyi futbolcu olarak gözükmüyor. Taraftar Burak’a devamlı hata yapabilir gözü ile baktığı için her hata yaptığında kızıyor ve hayıflanıyor. Hatta bunun kanıtı Lig Tv kameralarında kayıtlı. Burak Yılmaz attığı ilk golde iyi bir vuruş yapamamış ve taraftar tam ” Allah belanı versin” derken top Burak’a çarparak ağlara gitmiş ve yerini gol sevinicine bıraktı. Drogba uzatma dakikalarında ise sağ köşe gönderisine giderek kornerden top almış Trabzonspor oyuncuları ile düello yaparak takımına iki dakika kazandırdı. Tabii alışkın olduğumuz yere yatıp kalkmamaktan çok daha iyi bir iş. Galatasaray bundan sonraki süreç içerisinde ligde daha iyi performanslar göstereceğini düşünüyor ve ligin son haftaları için sabırsızlanıyorum. Galatasaray devre arasını iyi geçirir ve istediklerini elde ederse adım adım şampiyonluğa gidebilir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Tolgahan Özkan

https://www.facebook.com/tolgahanozkann