Android Rekabette iOS’a Fark Açıyor

Android Rekabette iOS’a Fark Açıyor

PAYLAŞ

Android dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi olurken bu konuda iOS işletim sistemi Android’in gerisinde kalmış durumda. Özellikle yayınlanan son raporlarda Android’in iOS işletim sistemine yönelik bariz bir üstünlüğü bulunurken bu üstünlüğe karşı iOS işletim sisteminin cevap verilebilmesi oldukça zor görünüyor. Kantar WorldPanel tarafından yapılan son araştırmalar da bu durumu desteklerken kullanıcıların Android işletim sistemini daha çok tercih ettiği görüldü.

Amerika

Android iOS arasında rekabetin çok daha üst düzeyde yaşandığı bölgelerden bir tanesi Amerika olurken ikinci çeyrek rakamları sonucunda Android’in pazar payının düştüğü görüldü. Düşüşün yüzde 0.6 oranda yaşandığı belirtilirken bu düşüş ile birlikte Android’in pazar Payı yüzde 65.5 olarak belirlendi. iOS kullanım oranında ise yüzde 1.3’lük artış yaşandı.

İngiltere

Rekabetin üst seviyede olduğu diğer bir ülke İngiltere. İngiltere’de ise hem iOS hem de Android işletim sisteminin kullanım oranlarının atmış olduğu görülüyor. 2 işletim sisteminin artmasındaki en önemli detay Windows Phone işletim sisteminin piyasada çok daha az kullanılmaya başlanması. Diğer Avrupa ülkeleri Fransa, Almanya, İtalya ve özellikle İspanya’da da istatistikler benzer şekilde olurken kullanıcıların Android işletim sistemini daha çok tercih ettiği görülüyor.

Çin

İstatistiklerin en çok merak edilen bölümü ise Çin için. Çin’deki nüfusun fazla olması Android ve iOS kullanım oranlarının daha da önem verilmesini sağlarken bu konuda Android’in bariz bir üstünlüğü bulunuyor.

Android işletim sisteminin Çin’deki kullanım oranını yüzde 81.4’e yükselttiği belirtilirken iOS cephesinde ciddi bir düşüş hakim. Yüzde 2.2 bir düşüşün yaşandığı iOS işletim sisteminin pazardaki payı sadece yüzde 17.9.