Arkaplanda: “William Henry “Bill” Gates III”

Arkaplanda: “William Henry “Bill” Gates III”

PAYLAŞ

William Henry “BillGates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD’li iş adamıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Babası avukat, annesi ise öğretmendi. Gates, diğer çocuklar gibi sıradan bir okula değil, bilgi teknolojileri üzerine eğitim veren bir kursa gitti. Kursta tanıştığı arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarında yazılımlar üzerine çalışıyorlardı.

İş hayatında ilk girişimler…

Gates ve Allen, 1974’te BASIC adlı bir yazılım dili geliştirdiler. Bunun üzerine MITS şirketi Gates ve Allen’dan bu yazılımın pazarlama ruhsatını satın aldı. MITS, Gates ve Allen’dan yazılımı kendileri için geliştirmeleri adına sipariş verdi. Gates eğitimini yarım bıraktı ve Allen’la birlikte New Mexico’da Microsoft’u kurdu.

Zaman sonra General Electric gibi devler; Gates ve Allen’ın Microsoft’unun devamlı müşterisi oldu. Gates 1977’de, geliştirdikleri yazılım dili BASIC’i bilgisayarlarda kullanmak için, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer – Kişisel Bilgisayar) şirketleriyle lisans sözleşmeleri imzaladı.

Gates New Mexico’dayken…

Hayatının iş teklifi: MS-DOS

IBM’in işletim sistemi yazma teklifini geri çeviren G. Kildall, Gates’e aradığı fırsatı verdi. Gates, Seattle Computer Products (SCP) şirketinden 50 bin dolar karşılığında DOS işletim sistemini satın aldı. Bunun yanı sıra DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson’ı kadrosuna dahil etti. DOS’u IBM’in için yeniden yapılandıran Gates, ona MS-DOS adını verdi. MS-DOS’un açık adı ise Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletim Sistemi’dir. Bu işletim sistemi 80’li yıllarda 120 milyon kopya satarak dünya çapında rekor kırdı.

Microsoft’un ilk başarısı: Word ve Excel

Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı ise Apple’ın siparişi ile gerçekleşti. Macintosh için geliştirdikleri çeşitli uygulama sistemleri: “Word ve Excel” gibi. Gates’in şirketini 1986’da anonim şirkete çevirdi. Bill Gates’in yalnızca kendi payı % 45 kadarken bunun borsa değeri 1 milyar doların fazlasına tekabül ediyordu.

Gates, MS-DOS işletim sistemini grafiksel açıdan iyileştirerek, 1985’te Windows’u geliştirme çabası içine girmişti. Windows’u 1987’de piyasaya sürdü ve onu sürekli geliştirmeyi hedefledi. Sırasıyla daha sonra gördüğümüz Windows Me, Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP, Windows 7 ve son çıkan versiyonu Windows 8’i geliştirdi. Microsoft 1993’te yıllık 36 milyar ciro ve borsadaki 140 milyar dolar değer ile tartışmasız piyasanın lideriydi.

2007’de dünyanın en zengini oldu

Dünya’nın en zengin insanlarından biri olarak görünen Gates’in Forbes dergisine göre kişisel serveti ise 2007’de 62 milyar dolardı. Bill Gates’in evinin büyüklüğü 5 bin m² olarak bilinir. Gates’in sahip olduğu spor salonunun büyüklüğü 2 bin 500 m² ve yemek odası ise bin m²dir. Gates, saniyede 230 $ kazanıyor ve ayrıca Gates’in şu ana kadar servetinin 38 milyar $’ını bağışladığı söyleniyor.

William Henry “Bill” Gates III’nin sosyal medya ve diğer hesapları ise şöyle:

Twitter : Bill Gates resmî Twitter sayfası

Microsoft : Bill Gates : Chairmen

Forbes : Bill Gates

Kaynak: HBRLJ 🙂