Bilime Göre Sahip Olunabilecek Gerçek Arkadaş Sayısı 5

Bilime Göre Sahip Olunabilecek Gerçek Arkadaş Sayısı 5

PAYLAŞ

Yeni yapılan araştırmalara göre düşündüğünüz kadar arkadaşınız olmayabilir. Araştırmacılar aslında sadece 5 yakın arkadaşınız olduğunu söylüyor.


Dunbar sayısına (insan beyninin aklında tutabildiği arkadaş sayısı) göre, bir insan tüm hayatı boyunca ortama 150 kişiyle arkadaşlık sürdürebiliyor. Birçok farklı araştırma da bu sayının doğruluğunu kanıtlamış.
friends
Robin Dunbar bu sayının katmanlara ayrıldığını belirtiyor. Şöyle ki; insanların hayatlarında sadece 5 tane çok yakın arkadaşları olabiliyor. Daha sonraki katmanlar 10,  35 ve 100 kişi olarak dağılıyor.

Bu konuyla ilgili yeni yapılan çalışmalar ise Robin Dunbar’ın bu düşüncesini destekleyecek nitelikte. 6 milyar telefon görüşmesi ve 35 milyon insan üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda; (iş görüşmeleri nedeniyle yapılan konuşmalar çıkarıldıktan sonra) sosyalleşmek amacıyla insanların çok az kişiyi aradığı ortaya çıkıyor.

Araştırmanın ikinci aşaması daha da ilginç: aramaların sadece %4.1’i ilk katmana, yani en yakınlarımıza yapılıyor.

Ancak unutmamamız gereken bir nokta da bu araştırmanın akıllı telefonlar çıkmadan ve Facebook bu kadar yaygınlaşmadan önce yapıldığı. Şu an bu araştırma tekrarlansa ve Facebook’taki hareketlilik de işin içine katılsa elbette sonuç daha farklı olabilir. Tabii bu da başka bir araştırmanın konusu.