Bir Ekran Kartı Fiyatına Güçlü Bir Oyun Bilgisayarı Almaya Ne Dersiniz?

Bir Ekran Kartı Fiyatına Güçlü Bir Oyun Bilgisayarı Almaya Ne Dersiniz?

PAYLAŞ
gezegende-bir-ekran-karti-fiyatina-guclu-bir-oyun-bilgisayari-almaya-ne-dersiniz

Merakla beklenen AAA oyunlar bir bir yayımlanıp bağımsız yapımlar sürpriz çıkışlar yaparak ortalığın tozunu attırırken, oyuncular bu yapımları yüksek çözünürlükte ve takılmadan oynamak üzere masaüstü formda oyun bilgisayarı toplamaya girişiyor. Her bir bileşeni özenle seçen kullanıcılar, iş ekran kartına geldiğinde tatsız bir sürprizle karşılaşıyor. Zira piyasadaki ekran kartları ya ederinden birkaç kat fazlası fiyata satılıyor ya da zaten alınmak istenen ekran kartı stoklarda bulunmuyor. Üstelik, stoklara ne zaman geleceği de bilinmiyor. Peki, bu durumun sebebi nedir, oyun dünyasını altüst eden sorunun temelinde neler yatıyor?

Evde Kalıp Oyun Oynayanların Sayısı Arttı

Hem kendi hem de toplum sağlığını riske atmak istemeyen oyun tutkunları, uyarıları da dikkate alarak çok uzun süredir evlerinde kalmaya gayret gösteriyor. Alanında uzman isimlerin de tavsiyeleri üzerine oyun oynayarak stres atmak ve sevdikleriyle sanal ortamlarda da olsa buluşabilmek isteyen oyuncular, geleneksel yapıdaki güçsüz bilgisayarlarını birer oyun bilgisayarına dönüştürmek üzere adım atıyor. Bu noktada sistem güncellemeleri, donanım yenilemeleri art arda geliyor. İşte ekran kartı sıkıntısının ilk belirtileri de burada su yüzüne çıkıyor. Yıllardır, ekran kartı satışlarının belli bir çizgide seyretmesi nedeniyle piyasaya önceki satış oranları doğrultusunda ekran kartı sağlayan üreticiler, oyuncuların bu sıra dışı yoğunluktaki talepleri nedeniyle ekran kartı yetiştiremez hâle geliyor.

bir-ekran-karti-fiyatina-guclu-bir-oyun-bilgisayari-almaya-ne-dersiniz

Mining’cilerin Talepleri Ekran Kartı Kıtlığında En Etkili Unsur

Keşke ekran kartı sorunu bununla sınırlı kalsa ama işin içine bir de mining peşinde olan kripto para takipçileri giriyor. Sahip oldukları cihaz, dünyanın en iyi oyun bilgisayarı bile olsa onunla “kazma” işlemi gerçekleştirmek üzere yola çıkabilen mining’ciler, NVIDIA’nın GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını, hashrate olarak nitelendirilen kripto para kazma performanslarının yüksek olması nedeniyle çıktığı gibi tüketiyor. Stoklara giren kartlar, geldiği gibi madencilikle uğraşan kitleye gidiyor. Oyun bilgisayarı toplamak için uğraşan oyuncular gibi teker teker değil de onar yirmişer adet ekran kartı alan madenciler, oyun tutkunlarını birkaç nesil öncesinin ekran kartlarına muhtaç bırakıyor. Sektörün önde gelen isimleri, ekran kartının kalbinde bulunan grafik işlemcilerde değerlendirilen yarı iletkenlerin üretim hacmini hemen artıramadığı için ekran kartı konusu, girdiği kısır döngüden çıkamıyor.

bir-ekran-karti-fiyatina-guclu-bir-oyun-bilgisayari-almaya-ne-dersiniz

Oyun Oynamak İçin Gaming Laptop Modelleri En İyi Seçenek

Donanım dünyasındaki sorunlardan en az düzeyde etkilenen laptop üreticileri, iş birliği hâlinde oldukları donanım üreticileri ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde ekran kartı kıtlığından pek etkilenmiyor. Bu da 2021 yılı başları itibarıyla oyuncuların gaming notebook çözümlerine daha çok ilgi göstermesini sağlıyor. Hâlihazırda gelinen nokta dikkate alındığında, masaüstü formdaki oyun bilgisayarlarından performans olarak büyük farkları olmayan modeller, en güncel oyunların 4K-Ultra HD çözünürlükte dahi akıcı şekilde oynanabilmesine imkân tanıyor. Buna, 300 Hz seviyesine ulaşan ekran yenileme hızları, 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı işlemcileri, geniş kapasiteli RAM’leri, yüksek hızlı NVMe SSD’leri ve tabii ki NVIDIA imzalı GeForce RTX 30 serisi grafik işlemcileri de eklenince, oyuncuların oyun seanslarındaki tüm beklentileri karşılanmış oluyor.

Konunun maliyet tarafı ise daha dikkat çekici çünkü bugün ekran kartı arz talep sıkıntıları nedeniyle piyasadaki ekran kartlarının fiyatları oyun bilgisayarı fiyatlarından daha yüksekte olabiliyor. Tek başına bir ekran kartına böylesi bir meblağ ödemek yerine oyuncular, doğrudan doğruya taşınabilir oyun bilgisayarı alıyor. Türkiye’de oyun tutkunları tarafından en çok tercih edilen oyun bilgisayarı Monster imzasını taşıyor. Bilgisayarlarının tasarımı, performansı ve marka olarak sağladığı satış sonrası destekle oyuncuların gönlünde taht kuran Monster; Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyun bilgisayarı modelleriyle oyun meraklılarına başarılı alternatifler sunmaya devam ediyor.