Çin’den yeni mobil işletim sistemi: China OS!

Çin’den yeni mobil işletim sistemi: China OS!

PAYLAŞ

Android ve iOS’a isyan bayrağı açan dev ülke, şimdi kendi işletim sistemini yapıyor! İşte COS…

Çinliler gün geçmiyor ki yeni bir şey üretmesin. Sıra mobil işletim sistemine geldi ve onu da yaptılar. Batıda gizlilik ve gözetlenme konusunda olup bitenlerden endişe duyan Çin, yeni güvenlik odaklı mobil platformunu tanıttı. Chinese Academy of Sciences yardımıyla kurulan Liantong’un geliştirdiği China OS, akıllı ceplerde, tabletlerde, TV kutularında ve diğer ev eşyalarında çalışabiliyor.
Liantong, yaptığı açıklamada Çin’in Microsoft, Google ve Apple tarafından oluşturulan monopolden ve onların bilinen güvenlik açıklarınan uzak kalması gerektiğini söyledi. Firma, Windows XP’nin destek süresinin bitişini de dile getirerek yabancı firmalara güvenmenin zor olduğuna değindi. Çin’de devlet daireleri dahil Windows XP’nin kullanım oranı hala oldukça yüksek.

China OS, yapılan açıklamaya göre yüksek performanslı doğal uygulamaları, HTML5 ve isteğe bağlı Java Virtual Machine cihazlarını çalıştırabilen bir “tescilli” işletim sistemi olacak. İşletim sistemi çıktığında 100 bin uygulamayı çalıştırabiliyor halde olacak. Liatong, şu an Huawei ve Lenovo gibi üreticilerle ve mobil sağlayıcılarla China OS için bir ekosistem oluşturmak üzere ortaklık kurmaya çalışıyor.
China OS,mobil,işletim sistemi,tablet,telefon
İşletim sisteminin HTC One ve Butterfly üzerinde çalışan görüntüleri ise Engadget tarafından yayınlanmış bulunuyor.