Eutelsat Yeni Yatırımlar ve Anlaşmalarla Büyüyor

Eutelsat Yeni Yatırımlar ve Anlaşmalarla Büyüyor

PAYLAŞ

Dünyanın lider uydu operatörlerinden Eutelsat Communications 2013-2014 mali yılında gerçekleştirdiği büyüme ve imza attığı önemli anlaşmalarla sektördeki global rolünü güçlendirdiğini ispatladı.

 

Eutelsat Communications 2013-2014 mali yılında gerçekleştirdiği %2,5’un üzerindeki gelir büyümesi ve %76,7 gibi yüksek bir seviyede elde edilen FAVÖK (faiz amortisman ve vergi öncesi kar) marjı ile hedeflerini gerçekleştirdi. Eutelsat’ın rezervi, mevcut ve yeni pazarlardaki uzun vadeli pozitif dinamikleri doğrular şekilde şimdiye kadarki en yüksek değeri olan 6,4 milyar Euro’ya ulaştı.

Eutelsat Communications Başkanı ve CEO’su Michel de Rosen de Eutelsat’ın büyüme hızına dikkat çekti. ”Hizmete giren ek kapasite, önümüzdeki üç yıl içinde büyümeyi en üst seviyede hızlandırmamızı sağlayacaktır. Bu büyüme, özellikle Latin Amerika ve Asya Pasifik olmak üzere hızlı büyüyen pazarlarda, öncelikle video ile geniş bant ve mobilitede seçilen fırsatlar tarafından yönlendirilecektir” diyen Michel de Rosen, karlılığı yüksek seviyede tutma konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

 

Dünya üzerinde uydu ağını genişleten Eutelsat imzaladığı yeni anlaşmalar ve yaptığı yeni yatırımlarla da global rolünü güçlendiriyor. Eutelsat’ın son dönem attığı üç önemli adım uydu sektöründeki artan rolünü gözler önüne seriyor.

 

Asya-Pasific’te yeni uydu ile kapasite artıyor

Asya-Pasific bölgesi için Airbus Defence and Space ile EUTELSAT 172B uydusunun tedarik ve fırlatma sözleşmesini imzalayan Eutelsat; 172° Doğu yörünge konumunda devamlılığını ve kapasitesini genişletecek. Airbus Defence and Space tarafından üretilecek olan 3,5 ton ağırlığındaki uydu 2017 yılının ilk yarısında Ariane 5 roketi ile fırlatılacak ve ilk yörünge içi yükseltme ve tüm istasyon muhafaza manevraları için elektrikli tahrik kullanılacak. EUTELSAT 172B, Eutelsat’ın Yüksek Hacimli taşıma kapasitesine bağlı hüzmeler arasında dinamik güç dağıtımı sağlayacak şekilde donatılmış olan ilk uydusu. Bu tesis Eutelsat’ın, Kuzey Amerika’nın Batı kıyı bölgesinden Güney Doğu Asya’ya kadar uzanan taşıma kapasitesinin 11 hüzmesi tarafından kapsanan sekiz saat dilimi arasındaki trafik değişimlerine yanıt vermesine olanak tanıyacak. Bu uydu sayesinde Pasifik’teki kapasite iki kattan fazla artacak.

 

Afrika’da yayın alanı genişliyor

Eutelsat Afrika’nın önde gelen medya şirketlerinden biri olan MultiChoice Africa ile, DStv aboneli TV platformunun önümüzdeki 15 yıl içinde genişlemeye devam etmesini sağlayacak geniş kapsamlı bir anlaşmaya attığı imza ile Afrika’daki etkinliğini perçinledi. Bu çoklu transponder sözleşmesi, Eutelsat’ın 36° Doğu’daki yüksek güçlü uyduların bulunduğu bölgeleri, Sahraaltı Afrika’da yayın için referans noktası olarak daha da güçlendirecek.MultiChoice Africa, bugün 25 olan kiraladığı Eutelsat transponder sayısını toplam 36’ya çıkaracak. Yeni Standart Çözünürlüklü ve Yüksek Çözünürlüklü kanallar ve hizmetler için bant genişliği güvenliğinin yanı sıra bu anlaşma, MultiChoice Africa’nın ağ devamlılığını artıracak yörünge içi yedekleme kapasitesi de sağlıyor olacak.

 

ABD Hükümeti de Eutelsat’a güveniyor

Eutelsat, Amerika’da imza attığı önemli bir anlaşmayla bir Avrupa şirketine global arenada duyulan güveni gözler önüne serdi. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, Eutelsat’ın Amerika’daki iştirakiEutelsat America ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde Eutelsat uydusunda kullanım alanı tahsis etti.