Facebook ve Twitter’ı Nasıl Yavaşlattılar

Facebook ve Twitter’ı Nasıl Yavaşlattılar

PAYLAŞ

Ankara’da yaşanan patlamanın ardından Twitter ve Facebook’a erişim zorlaştı. Uzmanlar yavaşlamanın sebebini “throttling” (boğazını sıkmak) adı verilen teknik ile yapıldığını öne sürüyor.

Uzmanlar, Twitter ve Facebook‘a uygulanan bu işleme, “throttling” yani Türkçe karşılığı boğazını sıkmak – kesmek adı verildiğini belirtirken; olayın olduğu gün sosyal medyaya ulaşımda sorun yaşanmasını otoyol daraltmaya benzetiyor.

Buna göre söz konusu sitelere açılan otoyol şeritlerinin sayısı, erişimi yavaşlatmak ya da engellemek için azaltılıyor. Normalde, 5 şeritli olan yol 1’e düşürülüyor. Abone, şerit ya da bant sayısı ciddi biçimde azaltıldığı için siteye giremiyor.

Bilişim avukatı Serhat Koç, sitelerin teknik olarak yavaşlatılabildiğini belirterek, “İnternet sağlayıcılarında, her siteye ait çok sayıda IP havuzu bulunuyor. Bu havuzdaki IP’lerin bant genişliği düşürülebilir. Nedeni politik ya da ticari olabilir. Türkiye’de bu konuda yasal bir düzenleme ve yaptırım yok. Yavaşlatma yapılan şirket bu konuda hakkını arayabilir” dedi.

twitter1 Milyona Yakın “Patlama” Twit’i Atıldı

Hafta sonu Twitter’da global de en çok kullanılan hashtag 150 binden fazla kullanılan #karagün oldu. Bunu 120 bin ile #ankaradayız ve 100 bin ile #yastayız hashtag’i takip etti. İki günde sosyal medyaya erişim engeli ile atılan twit’lerin sayısı 44 bin 187 olarak gerçekleşti.

Sosyal medya analiz şirketlerinin elindeki verilere dayanarak yapılan saldırıdan önceki hafta günde ortalama 7.3 milyon Türkçe twit atılırken, 10 Ekim Cumartesi günü internet kesintilerinin etkisiyle bu rakam 3.8 milyona düştü. 11 Ekim Pazar günü ise atılan twit sayısı tekrar yükselerek ve 6.6 milyon sayısına ulaştı. Atılan twit’lerin önemli bir kısmında Ankara ve patlama kelimeleri yer aldı. Cumartesi günü atılan 3.8 milyon Türkçe twit’in 420 bin 825 adedi Ankara’daki patlamayı konu edinirken, ertesi gün ise bu rakamlar sırasıyla 6.6 milyon ve 549 bin 111 olarak gerçekleşti

Ankara’daki bombalı saldırı, sosyal medyaya damga vurdu. Erişim engeli yavaşlatsa da Twitter’da 2 günde 1 milyona yakın patlamayla ilgili twit atıldı.