Geçmişten Günümüze Fotoğraf Tutkusu

Geçmişten Günümüze Fotoğraf Tutkusu

PAYLAŞ

Fotoğraf aşkı tutkusu bambaşka bir duygudur hele ki insana bir bulaşmaya dursun. Zamanı durdurabilen tek icat olan fotoğraf makinası fotoğrafçı elinde adeta bir zaman makinası haline dönüşmektedir. Adeta bir ibadet gibi, bir fotoğraf karesi arar durur ta ki dizlerinde derman kalmayana dek. Bu aşkın zamanı ve yaşı yok bazen 20’sinde bazen 40’ında fotoğrafçı olur insan bazen 70’inde bazense bu sevdaya tutkuya Aşk’a ilkokul çağlarında bile tutulabilir. Bu tutkunun büyüsü aslında şudur yeni yerler görmek yeni insanlar tanımakla paralel gelişmektedir.  Artık her yüz, her insan ve her şehir beyinlerde bir fotoğraf karesi oluverir çıkar farkına bile varmadan. Fotoğrafçı gittiği her ortama beraberinde taşır bu engin tutkuyu.
Bazen de daralan dünyamızdan bir çıkış oluverir fotoğraf makinamız bizim için. Bizi alır götürür adı konulamayan bambaşka bir sevdanın ta dibine derinliklerine. Bir martının ekmek kapması olur, bir vapurun bacasından tüten duman yahut gün batımında karşımıza çıkan turuncu renkli bir siluet. Yağmurda aldırmadan üşenmeden yansımaları yakalamaya çalışır fotoğrafçı. Amaç zamanı tüketmek değil aksine zamanı durdurabilmektir bir deklanşör basımı da olsa bunu başarabilmektir.

zaza
Bazen Eski tip filmli ekipmanlar la başlar bu duygu yüklü yolculuk,  ya da kompakt makineler, daha sonra SLR makine ya da şanslı olanlar DSLR makine ile başlarlar bu engin ve güzel yolculuğa. Ucu bucağı yok lenslerin fotoğraf makinalarının alabildiğine derin. Artık günümüzde  profesyonel ışık sistemlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmaktadır, para flaş setleri araştırılır ve prime lensler alan derinliği, ful frame gibi sözcükler hayatımıza giriverir bir anda. Artık teknik konular bizim için değer kazanmıştır. Rasgele değil, konseptler oluşturarak kapsamlı çekimler yapılmaya başlanır ki bu söylediklerim daha profesyonel düşünenler için geçerlidir. Amaç zamanı durdurmaktan bir adım daha öne geçmiştir. Artık bazen zamana hükmetmek ve hayata kendinden bir şeyler katmaya çalışır fotoğrafçı. Artık onunda bu Engin görsellikte bir piksel de olsa söyleyecek bir sözü vardır, ve de olmalıdır.

Günümüzde de, analog bilginin daha çok ön plana çıktığı dönemlerden uzak, mertliğin bozulmasına neden olan tüfeğin icadına benzemektedir; elektronik fotoğraf makineleri ile tanışmamız. Şimdilerde “fotoğraf çeken” değil , “fotoğraf kaydeden”  olduk ;  öyle ki elektronik fotoğrafçılığın kolay ve pratikliğine teslim olmuş  gibi görünsek de aslında analog fotoğrafçılığın bilgi egemenliğini hiçbir zaman unutmadık. Neyse dönelim tek değişmeyen fotoğraf tutkumuza….
Hobi olarak başlanan bu tutku, büyülü bir şehir gibidir adeta alır götürür uçsuz bucaksız çok uzaklara. Sapılan her yolda her sokakta yepyeni maceralar, ansınız sürprizler bizleri bekler. Keşfedilmeyi bekleyen kayıp bir ülke gibi adeta.  İçinde oldukça bu güzel tutkuya aşk ile bağlandıkça çok daha iyi anlarsınız fotoğraf dünyasını. Sanırım artık teslim olmayı kabul edip caddelerde küçücük bir çocuk gibi kaybolmaya hazırsınızdır.