General Mobile GM 5 İncelemesi

General Mobile GM 5 İncelemesi

PAYLAŞ

Yazılım tarafındaki detayları ile öne çıkan, ekonomik ve iddialı akıllı telefon modeli General Mobile GM 5 merkezimizdeydi. Bu ilgi çekici modelin teknik detaylarına, tasarımı ve diğer öne çıkan özelliklerine yakından bakacağız.

Ülkemizin başarılı yerli akıllı telefon üreticilerinden biri olan General Mobile, Google ile birlikte yürüttükleri Android One projesi kapsamında yer alan üçüncü model olan General Mobile GM 5 isimli akıllı telefonu satışa sundu. Bu modelden önce General Mobile 4G, General Mobile GM 5 Plus olmak üzere iki modele sahip olan firma, GM serisini bu model ile tamamlamış oldu.

General Mobile GM 5 Teknik Özellikleri

Google’ın Android One projesi kapsamında, Android işletim sisteminin yayınlanan güncellemelerini ülkede ilk alacak olan bu serinin yeni modeli GM 5, teknik özellikleri ile General Mobile 4G’nin sahip olduğu özelliklere sahip. Tasarım kısmında ise GM 5 Plus modelinden bazı alıntılar mevcut yani GM 5’in makyajlı bir General Mobile 4G olduğu söylenebilir. 4 çekirdekli ve 1.2 Ghz frekans hızına sahip Snapdragon 410 işlemcisinden gücünü alan telefonda, 2 GB RAM, 16 GB dahili hafıza, MicroSD kart desteği gibi özellikler yer alıyor.

gm_5_plus_200_3Gm 5 Plus, 5 inç boyutlu IPS ekran ise 1280 x 720 çözünürlüğe sahip. Kamera özelliklerine bakacak olursak, arka kısımda çift led flaşla desteklenen 13 MP çözünürlüklü kameraya, ön kısımda ise 5 MP çözünürlüğe sahip olan bir kameraya yer verildiğini görmekteyiz. Telefonda yer alan Cat 4 modem ise 4.5G desteği ile 150 mbps download ve 50 mbps upload hızlarına kadar destek sunabiliyor. Bu mütevazi özelliklerle birlikte değiştirilebilir yapıda olan 2500 mAh kapasiteli batarya, telefonun güç ihtiyacını iyi bir şekilde karşılıyor. Telefonun kutusundan çıkan ekran koruyucu film sayesinde ekranı da güven altına alabileceksiniz. 16 GB hafıza her ne kadar yetersiz gibi görünse de hafıza kartı desteği sayesinde depolama sorununun önüne geçilmiş. Fotoğraf, video ve müzik gibi multimedya içeriklerini hafıza kartına taşıyarak depolama alanını daha verimli kullanabilirsiniz.

gm_5_plus_200_4

Telefonun Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Tasarım tarafında genel hatlarıyla 4G modelini andıran telefonda, kullanıcıların geri dönüşlerini dikkate alan General Mobile, daha kaliteli malzeme kullanırken, ince detaylarda ise GM 5 Plus’tan esinlenmiş durumda. Telefonun yazılım tarafı ise hem markanın hem de bu serinin pazardaki en güçlü yanı zira Google’ın Android One projesi kapsamında stok Android sürümüne sahip olan telefon, tıpkı Nexus modellerinde olduğu gibi bütün Android güncellemelerini ilk alan telefon olacak.

İşletim Sistemi ve Android One Güncelleme Kapsamı

Halihazırda kutudan Android 7.0 Nougat işletim sistemi ile çıkan General Mobile GM 5 modeli, günlük kullanım senaryolarında oldukça iyi bir performans sergiliyor. Yer aldığı kategorideki en iddialı modellerden biri olan telefonun stok arayüzü giriş seviyesinde ve uygun fiyatlı akıllı telefon deneyimi yaşamak isteyenler için tatmin edici bir performans sunuyor. Android One kapsamında yer alan diğer iki modelde olduğu gibi, GM 5 modeli de 2 yıl boyunca tüm Android güncellemelerini alacak. Bu sayede pazardaki en güncel telefon olma özelliğine sahip olacak.