Gök Taşından Tespihin Fiyatı 30 Bin Dolar

Gök Taşından Tespihin Fiyatı 30 Bin Dolar

PAYLAŞ

Koleksiyonluk tespihler tasarlayan İsmail Ergün, Bingöl’den getirttiği gök taşından yaptıklarını, 30 bin dolardan satışa çıkardı.

Balıkesir’de ilk kez düzenlenen Kültürel Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali’ne katılan İsmail Ergün, Bingöl’den getirttiği gök taşından 4 tespih yaptığını söyledi.

Ergün, “Farklı bir şey olsun istedim. Göktaşı temin ettim. Çok zor oldu. Çok zor işlendi ama 4 tespih yapabildim. Bunları, fuarlarda sergiliyorum” diye konuştu.goktasindan-tespih-30-bin

Tespihlerden ikisini koleksiyoncunun satın aldığını ifade eden Ergün, “Diğer ikisi de bende, sergiliyoruz. Bu tespihlerden birkaç ülkede var ama çok yüksek fiyatlardan satılıyor. 300 bin dolara varan fiyatlardan satıldığını duydum. Benim yaptıklarım, o kadar pahalı değil. 30 bin dolar bu tespihlerin fiyatı” dedi.

Bazı Gök Taşları İşlenmiyor

Gök taşının işlenmesinin diğer taşlara göre daha zor olduğunu belirten Ergün, “Yapısı nedeniyle çok farklı gök taşları var. Metal ağırlıklı olduğu için işlenmesi de oldukça zor. Bazı gök taşları var, işlenmiyor, dağılıyor. Bunlar, bildiğiniz demir gibi işlerken bile ateş ile yakılıyor. Bir tespih ile ortalama bir gün uğraşırken bir gök taşından tespih için 15-20 gün emek veriyoruz. Gerçekten zahmetli ve çok zor bir iş” diye konuştu. Ergün, tespihlerin gök taşından yapıldığını duyanların büyük ilgi gösterdiğini, fiyatı duyanların ise şaşırdığını kaydetti.