HTC One (M8), Galaxy S5 Karşılaştırması

HTC One (M8), Galaxy S5 Karşılaştırması

PAYLAŞ

2014 yılında çok ses getiren HTC ve Samsung’un iki amiral gemisi ufukta gözüktü. Samsung cephesinden Galaxy S5, HTC cephesinden yeni HTC One (m8) peki ama hangisi?

HTC, One modeli 2013 yılında tam anlamıyla markanın yüzünü güldürdü. Samsung cephesinde Galaxy S4 ise satış rakamları olarak başarılı sonuçlar yakalasada bu rekabetten HTC‘nin bir adım önde çıktığını söylememiz yanlış olmaz. Takvim yapraklarını hızlıca yırtıp atarak tarihi biraz ileri aldık ve 2014 senesinin merakla beklenen iki telefonu HTC One M8 ve Galaxy S5 su yüzüne çıktı. Akıllara gelen ilk soru hangi telefonu alsam? Galaxy S5‘mi HTC One‘mı?

 

Galaxy S5, HTC One (M8)’den yaklaşık globalde 1 ay önce tanıtılmasına rağmen bu iki cihaz hemen hemen aynı zamanlarda satışa sunulacak. HTC One M8 2.500 TL’lik fiyat etiketiyle 11 Nisandan itibaren raflardaki yerini alacak. Samsung Galaxy S5‘de geçtiğimiz hafta internet üzerinden ön satışına başladı. Samsung GalaxyS5 lansmanı ise ülkemiz için bu hafta gerçekleşecek. Galaxy S5’de 11 Nisan günü 150 ülke ile aynı anda ülkemizde satışa sunulacak, Galaxy S5‘in satış fiyatı ise 2.200 TL olarak belirlenmiş.

 

Fiyat olarak daha avantajlı görünen Galaxy S5, ama detaya inmek gerekirse HTC One (M8)‘in metal materyalden oluşan şık kasası ve tasarımını göz önünde bulundurduğumuz zaman ortadaki fiyat farkının adil olduğunu söylemekte fayda var.

 

İşlemci Özellikleri:

Galaxy S5‘de yer alan dört çekirdekli 2.5 GHz hızındaki Qualcomm Snapdragon 801 işlemcisi HTC One (m8)’de 2.3 GHz hızında çalışıyor, çekirdek başına 0.2 GHz’lik daha düşük hız sağlayan HTC One (m8)’in işlemci performansı olarak Galaxy S5’den bir adım daha geride olduğunu hatırlatalım.

 

Multimedia Özellikleri :

Multimedya özelliklerine baktığımız zaman HTC One (m8) arkada bulunan UltraPixel teknolojisini kullanan ana kamerası 4MP çözünürlükte fotoğraf çekiyor. Cihazda yer alan çift kamera teknolojisi sayesinde çektiğiniz fotoğraflarda alan derinlik ayarı sonradan da verilebiliyor. Ön kamerası ise 5 MP çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor ama otofocus özelliği cihazda yer almıyor. Samsung cephesine geçtiğimiz zaman Samsung Galaxy S5‘in ana kamerası 16 MP çözünürlükte fotoğraf çekiyor. Cihaz 4K video çekme özelliğine de sahip. Ön kamerası ise 2.1 MP çözünürlükte. Burada bir parentez açmak gerekirse Galaxy S5‘de çekilen 4K videolar telefon üzerinde 4K kalitesinde gözükebilir ancak TV’ye aktarılan 4K videoların yazılımsal olarak 4K destek verdiğini söyleyelim.

 

Ekran ve Batarya Özellikleri:

Galaxy S5′de 5.1 inç Super AMOLED ekran yer alıyor, ekran çözünürlük değeri ise 432 PPI. HTC One (M8) modelinde ise 5.0 inç’lik Super LCD3 ekran teknolojinden faydalanılan bir ekran kullanılıyor HTC One (M8)‘in ekran çözünürülük değeri ise 440 PPI. Batarya kapasitesine baktığımız zaman birbirine çok yakın değerler ortaya çıkıyor. HTC One M8‘in 2600 mAh’lık batarya kapasitesinin karşısında Samsung Galaxy S5‘in 2800 mAh’lık bataryası yer alıyor. HTC One‘ın düşük pil sarfiyat modunda cihazın %10 kalan pili ile 30 saate kadar cihazın bekleme yapabildiği söyleniyor.

 

Özet olarak daha şık telefona sahip olmak isteyen kullanıcıların tercihi HTC One (m8) olabilir. Performans ve biraz daha dayanıklı bir telefon isteyen kullanıcılar ise su ve toz geçirmezlik sertifikasına sahip Galaxy S5‘i tercih edebilir.

Sizin tercihiniz hangisinden yana olur ? Galaxy S5 mi? HTC One M8 ‘mi?