Hubble Uzay Teleskobu Uzaydaki 25. Yaşına Girdi

Hubble Uzay Teleskobu Uzaydaki 25. Yaşına Girdi

PAYLAŞ

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, uzaydaki 25. yaşına girdi. Hubble’dan yeni görüntüler yayınlandı.

Amerikalı astronom Edwin Hubble‘ın adının verildiği teleskop, uzay mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine 24 Nisan 1990’da taşınmıştı. Hubble Uzay Teleskobu, fiziksel boyutları ile pek dikkat çekici olmayabilir. Kendisini, bir otobüs boyutlarında ve iki fil ağırlığında, güneş enerjisi toplamak için iki büyük kola sahip gümüş renkli bir kutu olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu kutu, astronomlar için en değerli cihazlardan biri. Hubble‘ın uzaya gönderilmesi NASA için o kadar büyük bir etki yaratmış durumda ki, kendisi “Galileo’nun teleskobundan bu yana astronomideki en belirgin gelişme” olarak tanımlanmakta.

 

hubble

Hubble, 25. yaşında, emekli olacağı günü bekliyor. NASA, ilk olarak, uzaya bir “shuttle” göndererek Hubble‘ı geri getirmeyi planlıyordu ancak Hubble, “shuttle” programından daha uzun bir süre çalışmayı başardı. Şimdi ise NASA’nın bu emektar teleskobu Dünya’ya geri getirip suya indirmek için yeni bir yöntem bulması gerekiyor.

Her ne kadar Hubble hayranları bu zamanın yakında olmadığını ümit etseler de NASA 2018 yılında yeni bir uzay teleskobunu, James Webb Uzay Teleskobu, uzaya göndermeye hazırlanıyor. Bu yüzden de Hubble‘ın, önümüzdeki 5 yıl içerisinde emekliye ayrılacağı kesin gibi görünüyor.