Intel 5G’ye Geçişi Hızlandırıyor

Intel 5G’ye Geçişi Hızlandırıyor

PAYLAŞ

Intel, dünyanın en önemli teknoloji fuarı Mobil Dünya Kongresi (MWC)’de daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli 5G kablosuz ağlar için gerekli zemini hazırlayan yeni sektör ortaklıklarını ve ürünleri duyurdu.

Intel Barselona’da gerçekleştirilen dünyanın en önemli teknoloji fuarı Mobil Dünya Kongresi’nin ilk gününde günlük yaşamda yeni ve harika deneyimler sunmak üzere tasarlanan daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli 5G kablosuz ağlar için gerekli zemini hazırlayan yeni sektör ortaklıklarını ve ürünleri duyurdu.

Sporcu ekipmanlarına entegre cihazlar ve çarpışma önleme özelliklerine sahip insansız hava araçlarından, otonom arabalar ve akıllı şehirlere kadar birçok “nesneyi” birbirine, insanlara ve buluta bağlamak, günümüzün kablosuz ağlarının kapasitesini inanılmaz ölçüde zorluyor.

Kurumsal Başkan Vekili ve Intel İletişim ve Cihazlar Grubu Genel Müdürü Aicha Evans konuyla ilgili “Milyarlarca cihazın, veri bakımından zengin kişiselleştirilmiş hizmetlerin ve bulut uygulamalarının giderek daha akıllı ve bağlantılı hale gelmesi, daha akıllı ve daha güçlü ağlara olan ihtiyacı arttırıyor. İletişim ile bilgi işlemi bir araya getiren 5G’ye geçiş, sektörü kökten değiştirecek bir yenilik. Geleceğin inanılmaz deneyimlerini mümkün kılmak için 5G ağlarının temelini şimdiden atmak bizim için zorunlu bir adım.” dedi.

Intel_5G_Platform_Diagram

Sektördeki İşbirlikleri

Intel, 5G‘nin ileride yaygın olarak kullanıma sunulması için gerekli zemini hazırlamak üzere mobil ekosistem liderleriyle işbirliği yapıyor.

Ericsson ve Intel, ağ dönüşümü, bulut ve IoT alanlarındaki mevcut ortaklıklarının bir uzantısı olarak, 5G çözümleri için mobil şebeke operatörleri ile işbirliği yapıyor ve ortak denemeler gerçekleştiriyorlar.

KT ve Intel, 2018’de 5G kablosuz teknolojisini ve ilgili cihazları, sanal ağ platformlarını ve ortak standartlaştırma çalışmalarını geliştirmek ve doğrulamak üzere 5G denemeleri yapacak.

LG Electronics ve Intel, yeni nesil arabalar için 5G telematik teknolojileri geliştirecek ve denemeler yapacak.

Nokia* ve Intel, 5G mobil istemciyi ve kablosuz altyapıyı ilk devreye alma çalışmalarını mümkün kılmak üzere standartlaştırma öncesi 5G radyo teknolojileri ve ağ çözümleri konusunda ve gelecekteki kablosuz ağların cihaz bağlantı gerekliliklerini karşılayacak 5G radyo teknolojilerinin birlikte çalışabilirliği konusunda işbirliği yapıyor.

SK Telecom ve Intel, 2016 boyunca 5G mobil cihaz ve ağ çözümlerinin yanı sıra lisanssız bantta Lisans Destekli Erişim (LAA) için cihazlar geliştiriyor ve bunları doğruluyor olacak. Şirketler 5G teknolojilerinde sürdürdükleri işbirliği sayesinde, 5G kablosuz ağ kapasitesini arttırmak üzere, anchor-booster cell ve çok büyük MIMO sistemleri de dâhil olmak üzere radyo erişim ağı teknolojilerinde gelişmeler kaydetti.

Verizon ve Intel, Verizon 5G Teknolojisi Forumu aracılığıyla 5G kablosuz çözümleri için saha denemeleri yaparak, veri kapasitesini ve günümüzün hücresel ağlarından daha yüksek basamaksal büyüklük hızlarını destekleyebilen milimetrik dalga spektrumunun, evlere ve şirketlere yüksek kaliteli ve hızlı kablosuz bağlantı sağlamanın uygulanabilir bir yolu olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

PAYLAŞ
Önceki makaleLG İlk Modüler Akıllı Telefonu LG G5’i Tanıttı
Sonraki makaleHuawei MateBook Tanıtıldı
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.