İsrail Terörist Tespit Eden Yazılım Geliştirdi

İsrail Terörist Tespit Eden Yazılım Geliştirdi

PAYLAŞ

İsrail merkezli bir teknoloji şirketi yüz tanıma yöntemiyle teröristleri tespit eden yazılım geliştirdi.

İsrail’li teknoloji şirketi, yüz ifadelerini analiz ederek teröristleri, hatta pedofilileri (sübyancı) dahi saniyeler içinde tespit edebilen Faception isimli bir yazılım tasarladı.

Yüz tanıma özelliği ile ifadelerden kişilerin kimlikleri belirleyebilen Faception, video veya bilgisayar veritabanlarından alınan yüz ifadelerini deşifre edebiliyor.

Yazılımda yer alan 15 sınıflayıcı kişilik tipini, özellikleri veya davranışlarını tanımlıyor. Bir algoritma ile bu sınıflayıcılara uyan noktaların belirlendiği yazılımda belli yüz tiplerine belli kişilikler atfediliyor.feaception-face-detection

Son dönemde tüm Dünya’da tırmanan terör saldırılarıyla başa çıkma yöntemi olarak bu yazılım kullanılabilir. Ancak bazı uzmanlar Faception’ın tanımlama sisteminin bir sınırı olduğu görüşünde.

Sterling Üniversitesi’nden yüz tanımlama uzmanı Dr. Graham MacKenzie, Faception ile ilgili şu yorumda bulundu: “Bu yazılım görsel doğrulama gerektirir. Bu nedenle Faception ne kadar iyi olursa olsun yüzü değerlendirecek bir başka insana ihtiyaç var ve insanlar tanımadıkları yüzleri tanımlamada çok iyi değiller. Faception bir şeyleri daha da kolaylaştırabilir kesinlikle, görüntü işleme potansiyeli var. Ancak bu yöntemle ne kadar yüzün incelenip incelenmediğini bilmiyoruz. Sıklıkla yanlış yüz tanımlamaları yapılıyor ve bir insanın devreye girmesi her şekilde gerekiyor.

Kaynak : Sputnik