Japonlar Gençlik Formülünü Buldu

Japonlar Gençlik Formülünü Buldu

PAYLAŞ

Dünyada yaşam süresinin en uzun olduğu Japonya’nın Okinava Adası’nda uzun ömrün sırrı çözüldü.

Okinava’daki Ryukyu Üniversitesi’nden Shinkichi Tawada ve ekibinin 20 yıl süren araştırması, sonunda meyvesini verdi. Adadaki uzun ömrün sırrının zencefil ailesinden yerel  ‘Getto ‘ (alpinia zerumbet) bitkisinin özü olduğu ortaya çıktı.Tawada, laboratuvarda bitkinin özünden elde ettiği “iksiri”, ömrü sadece bir ay olan solucanlar üzerinde denedi. Solucanları iki gruba ayıran bilim insanları, her gün “getto iksiri alan” hayvanların yaşam süresinin yüzde 22,6 arttığını gördü.

Bu bitkinin üzümde de bulunan antioksidan “resveratrol” maddesini barındırdığını belirten Tawada, geleneksel olarak Okinavalıların kışın getto yapraklarıyla pirinç yediklerini, bu şekilde gribe daha az yakalandıklarını ve güç topladıklarını belirtti.

Ancak Tawada, adaya fast-food restoranlarının açılmasıyla durumun değişmekte olduğuna dikkati çekerek, geleneksel beslenme biçimiyle bağların koparılmaması gerektiğini belirtti.

1,2 milyonluk nüfusa sahip adada, ortalama insan ömrü 81,2 yıl. Dünya genelinde ise ömür yaklaşık 70. Japonya’nın güneyinde, Tayvan’a uzanan adalardan en büyüğü Okinava’da hem ortalama ömür süresi Japonya’ya göre çok daha uzun, hem de ülkedeki 100 yaşını aşkın insanların çoğu bu adada yaşıyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, adada her yıl 427 kişinin 100 yaşını geçtiğini ortaya koymuştu.

Getto Bitkisi ( Alpinia Zerumbet )alpina_zerumbet_

İçeriğinde bulunan Resveratrol ilk kez geleneksel japon tıbbında uzunca süreler kullanılmıştır.Kalp fonksyonlarındaki yavaşlamayı durdurduğu anlaşılmıştır.

Maya ve balıkların ömrünü %60, sineklerin ömrünü %30 artırmıştır.

Hücrelerin enerji santralleri olan mitokondriyadaki aktiviteyi artırarak, hücre yenilenmesini tetiklediği kanıtlanmıştır.

Damar tıkanıklığını % 75 oranında yavaşlatıcı etkiye sahiptir

Beyin damarlarındaki kan akımını hızlandırarak, parkinson ve alzheimer üzerinde olumlu etkileri olmuştur.

Resveratrol şimdiye kadar en çok kırmızı üzüm ve siyah üzümün meyve ve çekirdeklerinde bulunmaktaydı. Japonların getto yapraklarıyla pirinç yediklerini biliyoruz. Ülkemizdeki kullanım durumunu ilerdeki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bunun dışında resveratrolü tablet olarak da bulabilirsiniz.