Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri

PAYLAŞ

Kalp krizi her zaman filmlerdeki gibi göğsü sıkışan kişinin yere yığılması şeklinde dramatik manzaralarla gerçekleşmiyor.

kalp avatarGöğüs üzerinde ya da üst bedeninizde boyun bölgesi,çene,omuzlar ya da sırtta bir basınç,ağırlık gerginlik hissetmek ,nefes kesilmesi ,baş dönmesi,mide bulantısı ve kendinizi kötü hissetmek te kalp krizi belirtileri arasında . Bunları bilmeyen bir çok insan biraz dinlenerek durumun düzeleceğini düşünüp sağlık kuruluşlarına başvurmuyor. Oysa erken müdahale hayat kurtarıyor.

KALP DOSTLARI

Koenzim Q10: En zengin kaynakları balık,ciğer ve yürek gibi sakatatlar ile brokoli tam tahıllar ve buğday
Lesitin: Soya ve yumurtada bulunan lesitin karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlıyor. Kolesterolü düşürüyor.
Likopen: Pişmiş domateste bulunuyor ve kan damarlarının temizlenmesinde çok güçlü antioksidan etkisi bulunuyor.
Zeytin Yaprağı Ekstresi: Kan basıncını dengeliyor. Düzenli olarak alındığında bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Maydonoz: Damar sağlığı üzerinde çok olumlu etkisi var ve aynı zamanda antioksidan etki sağlıyor.

 

MUTFAĞIN BAŞ KÖŞESİNE KOYUN
Yemeklerin tuz yerine baharatlarla tatlandırılması önerisini kabul görmektedir. Başta acı biber olmak üzere çoğu baharatın metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Çabuk yemek hazırlama zorunluluğunun baharat kullanımını azalttığı düşünülürse kolay ulaşılabilecek zengin bir baharat köşesi oluşturulması düşünülebilir.Red Apple with heart

Tarçın : Baharatın kraliçesi. Kan şeker seviyesini dengeliyor, mikrop öldürücü özelliği bulunuyor.
Kekik : Baharatın kralı. Antioksidan özelliği çok kuvvetli.
Zencefil : Bir çay kaşığı zencefil bir kase ıspanağa eşit antioksidan içeriyor. Yemeklere katılarak ya da meyvelerin üzerine serpiştirilerek kullanılabiliyor.
Biberiye : Enflamasyonu azaltıcı ve kanser önleyici özelliği var, hafıza fonksiyonlarını güçlendirdiğini gösteren bilimsel makaleler bulunuyor.
Zerdeçal : Mide gazını ve karın ağrısını azaltıyor, kolesterolü düşürüyor.

Unutmadan 

  • Alkol kan basıncınızı yükselterek kalp krizi ve inme riskini arttırıyor. Erkekseniz günde iki kadeh kadınsanız günde bir kadehten fazla içmeyin. Alkolün yanında bol su tüketin.
  • Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.
  • Sigarayı bırakmakta desteğe ihtiyacınız varsa doktorunuza nikotin bandı ya da ilaç gibi seçenekler için danışın.
  • Yemek pişirirken aşırı tuz kullanmaktan ve sofrada tuzluk bulundurmaktan kaçının. Özellikle yüksek tansiyonunuz varsa yemekleri tatlandırmak için limon suyu sarımsak veya baharat kullanın.
  • Buzdolabınızı ve dolaplarınızı karbonhidrat ağırlıklı rafine gıdalardan temizleyip sağlıklı taze alternatif gıdalarla doldurun.
  • İçsel mutluluğu yakalayıp hayata gülümseyerek bakmayı pozitif düşünmeyi ve stresi yönetmeyide başarırsanız, kalbiniz her zaman sağlıkla yanınızda yer alacaktır.