Kurum İçi Güvenli Haberleşme

Kurum İçi Güvenli Haberleşme

PAYLAŞ

Son günlerde yaşanan bilgi güvenliği zafiyetleri haberleri şirket yöneticilerinin korkulu rüyası haline geldi. Güvenlik zafiyetleri neticesinde şirketin mali yapısı, yönetim kararları, yeni stratejileri gibi rekabet açısından çok önemli bilgilerin rakip şirketlerin eline geçebilmektedir. Bunun sonucu olarak şirketler maddi manevi büyük zararlara uğrayabilmektedirler.

PwC Global’in CIO ve CSO dergileriyle birlikte gerçekleştirdiği 2014 Küresel Bilgi Güvenliği Araştırması’na (The Global State of Information Security® Survey) göre 9.600’den fazla yöneticinin katıldığı küresel araştırmaya göre, geçen 12 ay içinde saptanan güvenlik olaylarının sayısı bir yılda % 25 oranında artış gösteriyor. Kurumlara saldırıların %14’ü rakiplerden gelmektedir.

SurGATE Labs CTO’su İsmail Yenigül bu tehditlere bir önlem olarak kurum içi güvenli haberleşme için Ar-Ge çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Yenigül “Bulut bilişime olan güven sorunundan dolayı firmalar alternatif çözüm arayışındalar. Günümüzde bulut tabanlı sosyal mesajlaşma çözümleri her geçen gün yaygınlaşmakta ve yeni hizmetler çıkmaktadır. Kurumsal bilgi güvenliği için bu platformlarda şirketin ticari sırlarını görüşülmemelidir. Çözüm olarak şirket bünyesinde çalışabilen bir sesli ve yazılı görüşme sunabilen çözümler konumlandırılmalıdır. Bu çözüm internet üzerinden SSL ile erişilebilir olmalı, kurum içi anlık haberleşme ve sesli görüşme(VoIP) desteği olmalıdır.” diyerek kurumların alması gereken önlemlere de değindi.

SurGATE Labs olarak SurGATE e-posta sunucu ile entegre şirket içi anlık iletişim özelliği sağlayan bir ürün geliştirmiştir. Bu ürün sayesinde tüm şirket çalışanları kendi arasında güvenli bir şekilde haberleşme yapabilmektedir.

Aynı zamanda SurGATE E-posta sunucumuz üzerinde bütünleşmiş VoIP servisi sunmak için geliştirmelere başladık. Geliştirme tamamlandığında şirket içi telefon görüşmelerinde GSM şebekesi yerine akıllı telefona kurulacak uygulama ile 3G internet üzerinden şifreli(SSL) sesli görüşme sağlanabilecektir.

PAYLAŞ
Önceki makaleYanlışlıkla Alzheimer İlacını Buldu
Sonraki makaleNokia Lumia 1520 İnceleme
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.