Lityum İyon Pillere Uçuş Yasağı Geliyor

Lityum İyon Pillere Uçuş Yasağı Geliyor

PAYLAŞ

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), yolcu uçuşlarını daha güvenli hale getirmek için 1 Nisan itibariyle uçakta lityum iyon pillerin taşınmasını yasakladı.

Yolcu beraberinde taşınan piller, yasak kapsamına girmiyor. Yasak, bagaj bölümünde toplu halde taşınan lityum iyon piller için uygulanacak.

Yasağın kalkması için lityum iyon pillerin yangın önleyici şekilde paketlenmesi gerektiğini belirten ICAO, arızalı tek bir pilin bile diğer pillerin patlaması için yeterli olduğunu vurguluyor.

Cep telefonu, fotoğraf makinası, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlar ile hayatımızın her yerinde olan Lityum iyon piller, büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor.lityum-iyon-pil

Neden Çoğu Cihaz Lityum İyon Pil Kullanıyor?

Lityum iyon piller geleneksel pillere göre daha hızlı şarj olurlar, daha uzun ömürlüdürler ve daha yüksek güç yoğunluğu sayesinde daha hafif yapılarına rağmen daha uzun süre dayanıklılık sağlıyor.

Lityum İyon Pil Kolay Patlıyor

Lityum iyon piller yüksek ısıya ya da doğrudan güneş ışığına maruz bırakılırlarsa kolayca tutuşabilir ya da patlayabilir. Asla sıcak bir havada arabada bırakılmamalıdır.