Merkür, Dünya ve Güneş’in Arasından Geçiyor

Merkür, Dünya ve Güneş’in Arasından Geçiyor

PAYLAŞ

Merkür bugün Dünya ile Güneş’in arasından geçecek. Yaklaşık olarak 7.5 saat sürecek. Türkiye saatiyle 14:12’de başlayarak 21:42’ye kadar görülebilecek.

Bilim insanları, Merkür’ün geçişini Dünya’dan ve uzayda bulunan teleskoplarla izlemeyi planlıyorlar. Bu incelemelerden alınacak sonuçlar, Merkür’ün atmosferi hakkında araştırmacıların daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilecek.

merkurMerkür’ün bir önceki geçişi 2006 yılındaydı ve bir sonraki geçişi 2019 yılında olacak.

Yaklaşık olarak 7.5 saat sürecek olan geçiş, Dünya genelinde de milyonlarca kişiye, NASA’nın söylediğine göre Türkiye saatiyle 14:12’de başlayarak 21:42’ye kadar görülebilir olacak.

Rasathaneden “Merkür” daveti

Prof. Dr. Selam, Kreiken Rasathanesi’nin, Merkür geçişini Ankaralılara izlettirmek üzere üniversitenin bir etkinlik düzenleyeceğini belirtti.

Saat 13.30’da başlayacak etkinliğin güneş batana kadar süreceğini, etkinlik boyunca rasathanede farklı tekniklerle gözlem yapmak üzere özel donanımlı üç teleskobun hizmet vereceğini ifade eden Selam, ayrıca Merkür geçişi hakkında bilgi verici bir sunumun olacağını ve uzman gökbilimcilerden de konu hakkında bilgi edinilebileceğini söyledi.

Gözlemevi internetten canlı yayın yapacak

Pazartesi günü Ankara’da havanın parçalı ve az bulutlu olmasının beklendiğini aktaran Selam, etkinliğe katılamayanlar için geçişin meteo.ankara.edu.tr adresinden de canlı yayınlanacağını bildirdi.