Bu Gece Meteor Yağmurunu (Yıldız Kayması) Kaçırmayın!

Bu Gece Meteor Yağmurunu (Yıldız Kayması) Kaçırmayın!

PAYLAŞ

Halk arasında meteor yağmuru olarak Perseid Meteor yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde en yüksek seviyeye çıkacak.

Yıldız kayması olarak bilinen göktaşı yağmurlarından en bilineni Perseid meteor yağmurlarıdır. Bu gece maksimum seviyeye ulaşacak Perseid meteor yağmurunda atmosferde 1 saatte 120’ye yakın meteor çıplak göz ile görülebilecek. Meteor yağmuru ayrıca dünyanın her bölgesinden izlenebilecek.

Göktaşlarının en net şekilde izleyebilmeniz için Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece olacak. Meteor yağmuru TSİ 03.30 ile Perşembe öğleden sonra 4 arasında görülecek.

meteor-yagmuru

Güney Yarıküre’deki gökyüzü meraklıları da gözlem yapabilecek ancak gördükleri meteor yağmuru Kuzey Yarıküre’ kadar parlak ve net olmayacak.

Gökyüzünde yıldız kayması tam olarak gökyüzünün kuzeybatısında ortaya çıkan aynı isme sahip Perseus takımyıldızı etrafında yer alacak. Perseus’u bulamazsanız üzülmeyin; gecenin ilerleyen saatlerinde kuzeybatıya baktığınız an başıboş göktaşlarını görebileceksiniz.

Perseid-meteor-shower

Çıplak Gözle İzleyebileceksiniz

Meteor yağmurunu gözlemlemek için teleskopa ihtiyaç olmayacak. Meteorları çıplak gözle rahatlıkla görebilmek için, şehir ışıklarının yoğun olmadığı bölgelerin tercih edilmesi gerekiyor.