Motivasyon Nedir? Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Motivasyon Nedir? Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

PAYLAŞ

Sözlük anlamı: İsteklendirme, güdüleme,itici kuvvet harekete yöneltici içsel güç, olan motivasyon olmasını istediğimiz şeyleri yapabilmemiz için anahtar gibidir. cloud-walking-wire-business-man-600x361

Motivasyon kelimesi Latince “movere”, yani “hareket ettirme, hareketlendirme” kelimesinden gelmektedir. Psikolojik bir olgu olan motivasyonun değişik açılardan ele alınmış olması bir çok tanımının yapılmasına neden olmuştur. Psikolojik bakış açısıyla motivasyon, insan davranışını tetikleme, insanın içinde onu çeşitli şekillerde davranmasını sağlayan güçler (güdüler) ve bu güdüleri harekete geçiren çevresel faktörlerle ilgilidir. İkinci faktör, belli bir hedefe yönelme ile alakalıdır. Üçüncü faktör ise ilk iki faktöre bağlı olarak, bireyin davranışını sürdürmesi yada sürdürmemesi ile
alakalıdır. Bu üç faktör de çalışan bir insanı analiz etmemiz ve onu anlamamız açısından anahtardırlar.

Kişilik özelliklerine göre motivasyonu sağlayacak etkiler değişebilse de temelde olması ve uygulanması gerekenlerden kısaca söz edelim.

Bedeniniz iyi olmadan zihniniz onu takip edemez. Bu yüzden bedeninize çok iyi bakın iyi beslenin, uyuyun, egzersiz yapın, sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Ruhunuzu doyurun. Hangisi size uygun ise yapın , okuyun, izleyin, gezin, dinleyin, hobilerinizi keşfedip geliştirin.

Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu bir zamandayız. İnterneti kullanın, ihtiyaçlarınıza en güncel ve doğru cevapları kolaylıkla bulabilirsiniz.Kitapçıları gezerken kişisel gelişim bölümüne mutlaka uğrayın. Hiçbirimiz mükemmel değiliz.

Yapılması gerekenleri yaptığınızda hissettiğiniz tatmin ve özgürleşme hissidir. Bir şeyin yapılamsı gerekiyorsa onu hemen şimdi yapın. Erteleyip durursanız onun için endişelenerek ya da suçluluk duygusuyla büyük bir enerji harcarsınız. Planlayın ve yapın.Yapılması gerekenler kadar yapılamaması gerekenlerde var.Şunları söylemeyin.

  • Nasıl Olacağını Bilmiyorum- O zaman öğrenmek için çaba harcayın.
  • Çok Zor- Elde etmeye, olmaya değer herşey çaba gerektirir.
  • Çok Uzun Sürecek- O zaman derhal başlamak için iyi bir nedenin var.
  • İnsanlar Ne Düşünecek- Bırakın bunun hiç önemi yok.

Başaramayabilirim- Evet denerseniz başarısız olabilirsiniz ama hiç denemediğiniz takdirde kesinlikle başarısız olursunuz.

Çok Meşgulum- Bütün bu meşguliyet hangi işi bitirdiğinizi gösteriyor? Sadece meşgul olmak sizi hiçbiryere götürmez. Meşgul olmayı bırakın, önceliklerinizi belirleyin ve odaklı, yönü belli adımlar atmaya başleyın.

Nereden Başlasam Bilemiyorum- Motivasyonunuzu bozmayın ve yüksek tutun, hedefinizi gözünüzde canlandırın ve ulaşıncaya kadar adım adım ilerleyin. Unutmayın ki bin km lik yol bir adımla başlar. Önce o adımı atın, sonra diğerini. Ulaşıncaya kadar tekrarlayın.

Bugün sarf ettiğiniz zamanı bir daha asla bulamayacaksınız. Yaptığınız şeylerden nadiren pişmanlık duyarsınız, en büyük pişmanlık yapmadıklarınızdan doğar. İlk adımı atın ve bitene kadar durmayın.