Nasıl bir tatil ?

Nasıl bir tatil ?

PAYLAŞ

Nasıl bir tatil yapmalıyız ?

Tatile çıkmadan önce nasıl bir tatil yapmak istediğinizi iyice kararlaştırmalısınız. Yoğun bir iş veya okul döneminin ardından ne istediğinizi tam olarak bilemeyebilirsiniz. Çoğunlukla da herşeyi yapmak, heryeri görmek istersiniz. Bir ondan bir bundan derken tatilin tadını kaçırır, ne eğlenmiş ne de dinlenmiş olursunuz.tatil2

  • Ne kadar erken rezervasyon yaparsanız okadar iyi fırsatlar alabilirsiniz.
  • Havayollarının kendi sitelerini mutlaka incelemelisiniz,bazı havayolu şirketleri indirim fırsatlarını sadece kendi sitelerinde yayınlıyorlar.Tatil ve uçuş için fırsatları görebileceğiniz,karşılaştırma yapabileceğiniz sitelere de zaman ayırın(booking.com.tr,ekobilet.com.tr,ucuzabilet.com.tr)
  • Havayollarında bilet fiyatlarına bakılırken sıkça yapılan hatalardan bir tanesi aynı anda birden fazla koltuk araştırmaktır. Neden mi? Çünkü örneğin dört kişi seyahat edecekseniz rezervasyon sistemi otomatik olarak size en pahalı biletin fiyatını gösterir. Yani diyelim ki ilk üç koltuğun tanesi 200 TL ve dördüncüsü 240 TL ise sistem size 240 TL’yi gösterecek. Her seferinde tek bir koltuk araştırın ki en düşük fiyatı görebilesiniz.

tatil1

  • Ek ücret ve vergilerden kaçının: Çoğu havayolu şirketi tatil sezonlarında ek ücretler uygular. Bu nedenle biletinizi yaz tatilinizden ne kadar erken alırsanız ek ücret ve vergileri ödemekten o kadar kurtulabilirsiniz. Ayrıca havayolu şirketleri bagaj kontrolü, bagaj ağırlık limiti, yemek veya koltuk seçimi gibi farklı hizmetler için ekstra ücret talep ediyor. Biletinizi almadan önce bu ücretleri mutlaka araştırın.
  • Sürekli kullandığınız ilaç varsa bırakmayın. Tatilin psikolojiye faydası olsa da özellikle ruhsal rahatsızlıklarda birincil tedavi amacı olarak görülmemeli. Sık yapılan yanlışlardan biri depresyon, anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar nedeniyle tedavi gören kimselerin ‘tatil nasılsa en iyi ilaçtır’ türünden düşüncelerle ilaçlarını bırakmaları. Yanınıza tatil boyunca yetecek kadar ilaç alın. Açık büfelerin tahriklerine kapılmayın, aşırı yenilen yemeklerle alınan kilolar dolaylı dönüşte psikolojisine olumsuz yansır. Tatili fırsat bilip alkolü aşırı tüketmeyin.
  • Gece çok geç yatmak uykunun biyolojik ritmini bozuyor. Bunun düzenlenmesi bazen uzun zaman alıyor. Tatil öncesinde ve tatilde bütçenizi gözardı ederek harcamalarınızı abartmayın. Ödemelerde yaşayacağınız zorluklar tatilin olumlu etkisini ortadan kaldırmaya yeter de artar bile…

Beklentilerinizi karşılayacak güzel bir tatil dileğiyle…