Priz ile Anahtar Arasındaki Fark Nedir?

Priz ile Anahtar Arasındaki Fark Nedir?

PAYLAŞ
Priz ile Anahtar Arasındaki Fark Nedir?
Priz ile Anahtar Arasındaki Fark Nedir?

Elektrikli cihazların tamamında ya da elektrik devresinden fiş aracılığı ile enerji almak istediğinizde, kullanılan en sade ürün prizler olmaktadır. Sert PVC ile kaplama yapılmış dış çerçevesinde, termo plastik malzeme kullanılarak üretilmiştir. Bu ürünlerde enerji bağlanacağı kontak yuvalarda yanmaz özellik olarak PVC ya da porselen malzeme kullanılarak en etkili şekilde kullanım imkânı sunulur.

Prizlerin kullanım amacı ve alanlarına göre birbirinden farklı priz modelleri bulunmaktadır. Genel olarak kullanım yerine göre değişen bu prizlerde sıva altı ya da sıva üstü olarak ayrım bulunurken; seyyar priz ya da etanş olarak da bilinmesiyle toplamda 3 çeşidi bulunur.

Prizlerle birlikte anahtar priz çeşitleri birbirinden farklı işlevleri olup, en çok karıştırılan elektronik malzemelerdir. Anahtar priz lerle birlikte doğrudan ışıklandırmayı açma kapama işlevi olarak kontrol edebildiğiniz bir yapı halinde kullanabiliyorsunuz. Bu sayede birçok çeşidinin yanı sıra, çok fazla model ve renklere göre ev dekorları konusunda seçimler anahtar priz için yapılabilmektedir.

Anahtar Nedir?

Elektrik devresinde akım devresini aç kapa yapmak için kullanılan ürünlere anahtar adı verilir. Anma gerilimi 250V, 500V ya da 750V gibi değerlerde olan elektrik anahtarlarının anma akımları ise 6A, 10A, 25A ya da 63A gibi değerlerde olur. Anahtar modelleri arasında çeşitlere bakınca aralarında 4 farklı çeşit bulunmaktadır:

• Adi anahtar: Tek kutuplu anahtar olarak bilinir.
• Komütatör anahtar: İki alıcıya da ayrı şekilde kumanda edebilen özelliktedir.
• Vaviyen anahtar: Bir alıcıya 2 farklı yerden kumanda edebilen özellikte anahtar modelidir.
• Dimmer anahtar: Elektronik ayarlı anahtar olmak üzere 4 çeşit anahtar modeli bulunmaktadır.

Anahtar Modelleri Nelerdir?

Birbirinden farklı yüzlerce modeli bulunan priz anahtar modelleri içerisinde birbirinden farklı tasarım, renk, değiştirilebilir kapak ya da benzer birçok modellerle beraber basitçe seçimler de yapabilirsiniz. Eskitme anahtar priz, renkli anahtar priz ya da ahşap gibi çok çeşitli modellere de göz atılabilir.

Evlerinizin dekoruna uygun şekilde birçok ev için uygun olan usb şarj prizi tercih edilebilir. Bu konuda gerçekten de başarılı dekora sahip evleriniz için, en iyi şekilde renkli anahtar priz modellerine göz atabilirsiniz. Evlerinizi aydınlatmak amaçlı kullanacağınız bu priz çeşitleri içerisinde, birçok tip modellere ulaşabilmek mümkündür. Bu sayede evlerinizdeki dekoru değiştirmek istediğinizde ya da doğrudan dekorasyona uyumlu şekilde bir anahtar çeşidi bulmak istediğinizde, birçok özelliğe göre çeşitlerden faydalanabilirsiniz. Evlerinizin ışıklandırma sistemine uygun olan tüm anahtar çeşitlerini aşağıdaki gibi inceleyebilirsiniz.

Anahtar Çeşitleri Nelerdir?

Lamba grubu olan tüm ışıklandırma sisteminin tamamında ya da bir tek grubu çalıştırmaya yönelik kullanılan anahtar adi anahtar olmaktadır. Genelde küçük panolarla ilgili aydınlatma kurulmak istendiğinde bu anahtar kurulur. Ana elektrik devrelerine bakıldığında ani anahtarlar için 2 adet bağlantı klemensinin bulunduğu söylenebilir.

2 lamba ya da daha fazla lamba grubunu açma kapama konusunda işe yarayan anahtar modeli komütatör anahtar olur. Grup pano modellerinde aydınlatma olarak kullanımı bulunur. 3 tane bağlantı klemensi bulunan bu anahtarlar, en az 2 lamba ve üstü aydınlatma sistemini açık kapatmada işe yaramaktadır.

Yine lamba grubuna dair iki farklı yerden açılıp kapanmasını sağlayan anahtar modeli olarak vaviyen anahtarlar bilinir. Bu anahtar modelinde sıralı grup panolarının aydınlatma sistemi içerisinde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Son olarak dimmer anahtar modelinde ise, alternatif gerilim dalganın bir kısmının içerisinde yer alan güç elektroniği elemanları tarafınca durdurulup doğrudan ışık şiddetini değiştirebilen anahtar modeli olarak bilinir. Masaj salonu işletmelerinde, eğlence salonlarında, sinema alanlarının birçoğunda ya da otellerde bu tip anahtar modeli kullanılır.