Restoran Arama Servisi Zomato 60 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Restoran Arama Servisi Zomato 60 Milyon Dolar Yatırım Aldı

PAYLAŞ

Popüler restoran arama ve keşif servisi Zomato aldığı 60 milyon Amerikan Doları yeni tur yatırımla 660 milyon Amerikan Doları değerlemeye ulaştı; bu yatırım Zomato‘nun küresel genişlemesi ve yeni ürün geliştirmesinde kullanılacak.

Yatırım, Info Edge (India) ve Vy Capital önderliğinde Sequoia Capital’in de katılımıyla gerçekleşirken Zomato’nun bugüne kadar aldığı toplam yatırım 113 milyon Amerikan Doları’na ulaştı. Zomato daha öncesinde Sequoia Capital ve Info Edge’den toplam beş turda 53 milyon Amerikan Doları yatırım almıştı.

 

Zomato, faaliyette bulunduğu 18 ülkede 300.000’den fazla restoranın detaylı bilgilerini, güncel menülerini ve fotoğraflarını kullanıcılarına sağlamakta. Şirket, restoran aramalarında içerik bazlı bır anlayışı benimserken, müşteriler için restoran keşif sürecinde menülerin, fotoğrafların ve haritaların da en az kullanıcı yorumları kadar etkili olduğuna inanıyor. Kullanıcılar tüm bu bilgilere Zomato’nun websitesi (www.zomato.com/tr) ya da iOS, Android ve Windows Phone platformlarında mevcut mobil uygulamaları üzerinden ücretsiz ulaşabiliyor. Ayrıca Zomato, yeni yayına alınan ve sadece restoran sahiplerine özel Zomato for Business (İşletmeler İçin Zomato) uygulamasıyla restoranlara müşterileriyle iletişim kurup ilişkilerini geliştirerek işletmelerini büyütme imkanı sunuyor.

 

Rakamlarla Zomato:.

  • 2008 yılında kurulan ve merkezi Yeni Delhi – Hindistan’da bulunan Zomato, 900’ü aşkın çalışanıyla 18 ülkede, 100’den fazla şehirde faaliyet göstermektedir.
  • Hem web hem de mobil platformlarda bulunan Zomato, 300,000’den fazla restoranın menülerini, iletişim bilgilerini, resimlerini, haritalarını ve yorumlarını kullanıcılarına sunmaktadır.
  • Zomato web ve mobil platformlar üzerinden aylık 30 milyonu aşkın ziyaret almakta ve bu trafiğin yarısından fazlası mobilden gelmektedir.
  • Zomato’nun elde ettiği gelir geçtiğimiz yıla oranla %300 artış gösterdi.
  • Yakın geçmişte Zomato 4 firmayı satın alarak bünyesine kattı. Bu satın alımlar Yeni Zelanda’da MenuMania, Çek Cumhuriyetinde Lunchtime, Slovakya’da Obedovat ve Polonya’da Gastronauci olarak gerçekleşti..
  • Zomato önümüzdeki sene Avrupa, Güney Doğu Asya, Avustralya ve Amerika kıtası boyunca toplam 14 ülkede daha hizmet vermeyi planlıyor.

Deepinder Goyal, Zomato kurucu ortağı ve CEO’su: “Zomato dışarıda yeme içme üzerine dünyanın yerel rehberi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz sene Zomato, 8 yeni ülke ve milyonlarca yeni kullanıcı kazanmayı başardı; üstelik sadece bir restoran keşif platformuyken artık sosyal etkileşimler tarafından yönlendirilen geniş bir küresel topluluk haline geldi. Bu serüvenimizin en heyecan verici tarafı ise dünya çapında hızla genişlerken insanların yeme-içme alışkanlıklarını yeniden tanımlayan bir ürün geliştirebilmek.” dedi.

 

Sanjeev Bikhchandani, Info Edge kurucusu: “Yaklaşık 4 sene önce Zomato’ya ilk yatırımımızı yapmıştık; o günden beri ekip sıradışı bir ilerleme kaydetti ve bildiğimiz, kullandığımız Zomato’yu bugünkü haline getirdi. Firma çok hızlı büyüyor ve Zomato’yu hem Hindistan’da, hem de diğer ülkelerde faaliyetlerini geliştirirken desteklemekten gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Mohit Bhatnagar, Sequoia Capital India Advisors yönetim direktörü: “Zomato Hindistan merkezli global bir internet şirketi. Deepinder’in farklı ülkelerden yatırımcılar bulup, yatırımcıları ortak bir amaç çerçevesinde Zomato ile bir araya getirmesi çok etkileyici. Biz de Deepinder’in bu yatırım turunda bir kere daha Sequoia’yı partner olarak seçmesinden çok memnunuz.”

 

Alexander Tamas, Vy Capital kurucu ortağı: “Zomato, harika ekibiyle Hindistan’dan yola çıkıp ülke dışına taşarak küresel ölçekte bir tüketici ürünü yaratmayı başarmış ilk şirketlerden birisi; biz de küresel internet liderliğine oynayan Zomato ile uzun soluklu bir beraberlik hedefliyoruz.” dedi.