Rüyalar Kontrol Edilebilir – Lucid Rüya

Rüyalar Kontrol Edilebilir – Lucid Rüya

PAYLAŞ
Rüyalar Kontrol Edilebilir - Lucid Rüya
Rüyalar Kontrol Edilebilir - Lucid Rüya

Her insan rüya görür. Bazen rüyalarınızı hatırlamazsınız ancak bu rüya görmüş olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Bazen de bir rüya gün içinde sizi tamamen kontrol altına alır ve ne gördüm ben diye sorgulamanıza yol açar. Rüyalar çok kısadır ama tüm gece yalnızca onu görmüş gibi hissedersiniz. Bu yüzden rüyalarda zaman kavramı yoktur denilebilir. Bilinçaltımızın derinliklerinde yatan gerçeklerin ortaya çıktığı anlardır rüyalar. Bazen rüyalarımızı kontrol de edebiliriz. Buna da Lucid Rüya denir.

Neden rüya gördüğümüz kısmına değinecek olursak, Sigmund Freud rüyaların amacını günlük hayatta bastırılarak bilinçaltına atılmış isteklerin dışa vurması olarak yorumlamıştır. Ancak yapılan araştırmalar rüyalarımızı kontrol etmemizin mümkün olduğunu ortaya çıkarıyor.

Lucid Rüya

Lucid dream (aklı başında/bilinçli rüya) görme, rüyada olduğunuzu fark etme ve bu rüyaları gözlemleme, kontrol etme becerisinin oluşmasıdır. Bu sırada rüya esnasında gördüğünüz, tattığınız, kokladığınız her şey gerçek dünyadaki hissiyatın aynısını verir.

Lucidity moduna geçtiğinizde bilinciniz açılır. Bilinçaltı ile bilinç aynı anda çalışmaya başlar. Hatırlatmak gerekirse normal rüyalarda bilinç tamamen kapalıdır. Bu durumda bilinciniz rüyada olduğunu fark eder.

ruyalar-kontrol-edilebilir-lucid-ruya

Lucid rüya görmenin pek çok faydası da vardır. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk olarak yaratıcılığınıza katkı sağlayacaktır. Tamamen özgür olduğunuz ve her şeyi yapabileceğiniz bir dünya düşünün. Uçmak gibi en basit düşünceden tutun da komplike hayallerinize, fantezilerinize kadar her şeyi gerçekleştirebileceğinizi hayal edin. İşte lucid rüya size bu şansı sunuyor.

Rüyalarınızı kontrol edebildiğiniz takdirde problem çözme yeteneğinizi de geliştirmeniz mümkün. Bilinçli rüya görmek hayal gücünüzü kullanarak sorunların üstüne gitmeyi ve onları çözüme kavuşturmayı da teşvik eder. Benliğinizin farkında olarak bilinç daha verimli çalışır ve büyük problemlerin altından kalkmanıza yardımcı olur.

Bu tarz bir rüya görme korkularınızla yüzleşmenizde size yardımcı olabilir. Bir fobinizle rüyanızda karşı karşıya gelmek gerçek dünyada yaşayacağınız kadar büyük bir sorun yaratmaz. Birine bir şey açıklamak istiyorsunuz ve vereceği tepkiden çok korkuyorsanız rüyanızda her türlü ihtimali değerlendirerek bu korkunuzu alt etmeniz mümkün olabilir. Bazı araştırmacılar lucid rüya sayesinde psikolojik sorunların da çözülebileceğini savunmaktadır.

ruyalar-kontrol-edilebilir-lucid-ruya

Uzmanlara göre herkes bilinçli rüya görebilir. Her insanın en az 1 kere rüyalarını kontrol edebildiği düşünülüyor. Çocukların bunu sezgisel olarak öğrenebildiği gözlemlenmiş. Ancak yetişkin birisinin rüyalarını kontrol edebilmesi için tek yapması gereken rüyada olduğunun farkında olabilmek. Söylendiği kadar kolay değil. Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların da rüyaları kontrol edebilme yeteneğini tetikleyebiliyormuş.

Rüyalarda istediğinizi yapabilmek çok iyi bir fikir olarak göze çarpıyor. Muhtemelen şu anda bu olayın zararlı yanları neler diye düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak uzmanlaşıldığı ve abartıldığı takdirde tabii ki tehlikeli ve zararlı yönleri de var.

  • İlk olarak her şeyi yapabildiğiniz bir dünyadan kopmak istemeyip gerçekliği reddedebilirsiniz. Bu durum büyük sağlık sıkıntılarına ve sürekli uyuma isteğine neden olacaktır.
  • Bilincinizin uyku sırasında açık olması verimli bir uykuya engel olacaktır. Bu da uyku düzensizliğine yol açacaktır. Ayrıca gün içinde sürekli olarak yorgun hissedebilirsiniz.
  • Rüyanızda kontrolü kaybettiğiniz durumda psikolojik sorunlara yol açma ihtimali vardır.
  • Hayalini kurduğunuz hayatı yaşayamamak gerçek dünyada kişilik bozukluklarına yol açabilir.

Nasıl Lucid Rüya Görülür?

ruyalar-kontrol-edilebilir-lucid-ruya

Bu yeteneği kazanmak için yapılabilecek birkaç şey mevcut bunlar;

  • Meditasyon – zihninizi arzuladığınız şeye odaklamak için,
  • Görselleştirme – uyanıkken berrak rüya durumuna girmek için görmek istediğiniz şeyi hayal ederek rüyaya dalmaya çalışma,
  • Gerçeklik kontrolleri – rüyalarda kendiliğinden farkındalık yaratmak için günlük hayatınızda da kendinize sürekli rüyada mıyım gerçekte miyim diye sormak(bir süre sonra bunu rüyanızda da yapacaksınız),
  • Hayal gördüren bitkiler- hayallerinizi yoğunlaştırmak ve uzatmak için yurt dışında bazı bitki çayları kullanılıyormuş,
  • Rüya günlüğü – uyandığınızda rüyada yaşadıklarınızı pekiştirmek için
  • Anımsatıcı teknikler – rüyalarda zihni berraklaştırmak rüyada olduğunu fark ettirmek için.