Şarj Problemini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Teknolojiler

Şarj Problemini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Teknolojiler

PAYLAŞ

Bir grup koreli bilim adamının uzun zamandır üzerinde çalıştığı dev proje gün yüzüne çıktı.

Giyilebilir cihazlar üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde,  gün boyu kullanımı kaldırabilecek enerji depolanabiliyor. Fakat beklenmeyen durumlarda biten pillere çare olarak farklı bir yol ortaya çıkmış değil.Ancak Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların ortaya çıkardığı özel jeneratör ile insan vücudunun ısısı elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Bu da giyilebilir cihazların üzerimizdeyken, şarj edilebileceği anlamına geliyor.

Geliştirilen hafif ve esnek jeneratör, termoelektrik materyallerinin cam elyafı üzerine uygulanmasıyla oluşturuluyor ve ~500 μm kalınlığında üretilebiliyor. Yaklaşık 0,13 g/cm² ağırlığındaki jeneratör, 120 kez art arda yapılan denemelerde 20 mm’ye kadar esneyebiliyor. İnsan vücuduna sabitlenen bu jeneratör, vücut ısısını elektrik enerjisine çevirerek giyilebilir cihazları şarj edebiliyor.

Mevcut jeneratörlerin aksine ısıyı daha iyi hapseden inorganik materyallerden üretildiği için daha yüksek bir güç çıkışına imkan veren jeneratör, cam elyafı sayesinde daha da küçük boyutlarda üretilebiliyor.

Bu teknolojinin günlük hayata geçmesinin ise, 10 yıllık bir araştırma süresi sonrasında, kullanılmaya hazır olacağına inanılıyor.

BİR CEVAP BIRAK