Sinop’ta Pontus İmparatorluğu Dönemi’nden Gizemli Bir Tünel Keşfedildi!

Sinop’ta Pontus İmparatorluğu Dönemi’nden Gizemli Bir Tünel Keşfedildi!

PAYLAŞ
Sinop'ta Pontus İmparatorluğu Dönemi'nden Gizemli Bir Tünel Keşfedildi!
Sinop'ta Pontus İmparatorluğu Dönemi'nden Gizemli Bir Tünel Keşfedildi!

Sinop’ta Pontus İmparatorluğu Dönemi’nden Gizemli Bir Tünel Keşfedildi! Ülkemiz doğal ve tarihi güzellikler açısından oldukça zengin. Sinop şehri de bu özellikleriyle oldukça dikkat çekiyor. Yüzeyde olduğu kadar yer altı güzellikleri ve gizemleriyle de sürekli haberlere konu oluyor. Savaşlardan korunmak için inşa edildiği düşünülen ve çok sayıda çıkışının olduğu tahmin edilen tünellerin yüksekliğinin yaklaşık 2,5 metre, genişliğinin ise yarım metre olan 10 kilometre uzunluğunda olduğu iddia ediliyor. Şehrin Ada Mahallesi’nde, 3 bin yıllık tüneller içerisinde Kral Mitridat’ın mezarı ile ‘Yedi Kuyular’ adındaki mağaranın olduğuna inanılıyor. Bulunan bu tünelin 3 bin yıllık tünellerle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Anadolu’da M.Ö. 120-M.Ö. 63 yıllarında Pontus kralı olarak hüküm süren Mitridat, Roma Cumhuriyeti’ne karşı en başarılı ve zeki düşman sayıldı. Küçük yaşta öz annesinin kendisini zehirlemek istemesinden dolayı çeşitli zehirler geliştiren Mitridat, düşmanların yemeklerine kendi yaptığı zehirlerden koyup ölmelerini sağlamasının yanı sıra tarihte ilk biyolojik silahları kullanan kişidir.

sinopta-pontus-imparatorlugu-doneminden-gizemli-bir-tunel-kesfedildi

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop’ta yer alan bu 3 bin yıllık tünellerin önemine dikkat çekerek, “Sinop’un vizyonunu eğitim, kültür ve turizmdir. Bu anlamda Sinop turizmine katkı sağlayabilecek tarihi değerlerin ortaya çıkması bizim için çok ciddi ve sevindirici bir olay. Ancak bunların sadece tespit edilmesi yeterli değil. Biz şifahen Sinop’un altında böyle tüneller olduğunu biliyorduk. Bu bilgileri de basın yoluyla bütün Türkiye ile paylaştık. Bu tünellerin bulunması ve tespit edilmesi yeterli değil. Bunların mutlaka turizme kazandırılması lazım. Bu bir dünya mirası ve bu mirası bütün dünya ile paylaşmak gerekiyor. Sinop, doğasıyla ve tarihi değerleriyle 7 bin yıllık zengin bir medeniyete ev sahipliği yapıyor.  Bulunan tüneller de bunun bir göstergesi. Bu bir dünya mirasıdır ve bunu dünyayla paylaşmalıyız. Bu anlamda her zaman iş birliğine hazırız. Bu tünellerin Sinop turizmine kazandırılması, gün yüzüne çıkartılması, ziyaretçi kabul etmesi için bir an önce harekete geçeceğiz” dedi.

sinopta-pontus-imparatorlugu-doneminden-gizemli-bir-tunel-kesfedildi

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ise Sinop’un en parlak döneminin, Pontus İmparatorluğu, Kral Mitridat dönemi olduğunu ifade ederek, “O dönemde Sinop bir kültür merkezidir ve Mısır’dan Sinop’a birçok bilim adamı getirilmiştir. Sinop’un kartal ve yunus figürlü altın parası vardır. Yunus bereketi, kartal ise gücü gösterir. Anadolu’nun en güçlü krallığı olan Pontus İmparatorluğu Sinop’ta Kral Mitridat dönemimde kurulmuştur. Kral Mitridat, Roma’yı üç defa dize getirmiştir. Kral Mitridat’ın mezarının bugün kazı yaptığımız Balatlar Kilisesi’nin yakınlarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bütün dünya Kral Mitridat’ın peşinde. Ayrıca yine o dönemde şehrin altı tünellerle işlenmiştir. Şehir, akciğerler gibi labirentlerle birbirine bağlanmıştır. Hatta tünellerin Akliman’a kadar gittiği söyleniyor. Tünellerin gün yüzüne çıkarılmasındaki en büyük problem, yapılaşmadır. Çünkü tünellerin bazı bölümleri, binaların taban duvarlarıyla engellenmiştir ve bir tıkanma söz konusudur. Sinop gizemini koruyor, bundan sonra yapılan araştırmalar, Sinop’un bu gizemini ortaya çıkaracaktır” dedi.