Sublime Text 2 Kullanımı ve İpuçları

Sublime Text 2 Kullanımı ve İpuçları

PAYLAŞ

Derleyici editör programlarının başında yer alan Sublime Text 2’nin Paket yönetimi ile ilgili kullanımına dair bilgiler aktaracağız.

Sublime Text 2‘nin genel mantığından bahsetmek gerekirse Editöre eklenti kurabilmek için Paket yükleyiciyi kurmamız gerekir. Bunun için Sublime Text’in kendi resmi sitesinden ilgili sürümün Package Control kodunu kopyalayarak kolayca halledebiliriz. Kopyaladığımız kodu editörümüzden Viem -> Show console’dan kodumuzu yapıştırır ve enter’a tıklarız, restart yazısını gördükten sonra editörümüzü yeniden başlatmamız gerekiyor.

Editörü tekrar açtığımız zaman Sublime Text’nin paket yükleyicisinin yüklenmiş olduğunu kontrol ediyoruz. Bundan sonraki adımda gerekli eklentileri kurmamız gerekiyor. Bu eklentileri kurmak için Ctrl + Shift + P kısa yolunu kullanarak ile ilgili pencereye package controll seçeneğine tıklıyoruz. Sublime Text’in bütün eklentileri önümüze gelecektir şimdi ise sadece gerekli eklentileri seçmemiz lazım.

Yüklenmesi gereken eklentiler şu şekilde;

  1. Emmet
  2. Color Code
  3. Cheat Sheet
  4. ACTG

Gerekli eklentileri yükledikten sonra Editörünüzün tadını çıkarmaya başlayacaksınız. 🙂
HTML, PHP, CSS, JS, Phyton, vs. gibi kod bloklarına ilişkin kısa yol olarak emmet’i kullanmanızı tavsiye ederim.

Örn; tr.3, td5 gibi yada html:5 gibi kısayolları yazdıktan sonra Tab Tuşuna basılır. Bir diğer güzel özelliklerden biri ise color eklentisidir. Özellikle de CSS kodların çok faydası olan bu eklentide göz yormayan ve hoş görünen renkler kullanıcının epey ilgisini çekmiştir.

En baştan beri anlatılanları Resimler üzerinden göstericeğim.

 İlk olarak gerekli sürümün paket yükleyici kodunu alıyoruz.

1

View -> Show console seçeneğini seçeriz.

2

3-Kopyaladığınız kodu buraya yapıştırın ve editörü tekrardan açınız.

3

Package ınstall seçeniğini seçeriz.

4

Daha sonra Ctrl + Shift + P ile İstenilen eklentileri listeler ve kurarız.

5

Sublime Text’in bir diğer güzel özelliği ise ekran bölünmesidir Bunun için Alt + Shift + 2(3,4,5,6) şeklinde kullanımı da vardır.

Sublime Text 2‘i 64 bit versiyonunu indirmek için tıklaSublime Text 2‘i 32 bit versiyonunu indirmek için tıkla.