Tesla Model S, Gerçek Akıllı Araba

Tesla Model S, Gerçek Akıllı Araba

PAYLAŞ

 

Geleceğin otomobili Tesla yollara düştü. Şimdi yeni çıkan tüm arabalar hakkında bildiğiniz her şeyi unutun! Gerçek akıllı ve elektrikle çalışan araba deneyimini yaşamak için hazır olun.

Tesla markası çoğumuzun şimdiye kadar duymadığı, çok eski değil yaklaşık 10-11 senelik geçmişi olan, yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen, silikon vadisi merkezli bir otomotiv firması. Geçtiğimiz 3-4 sene öncesinde çıkardığı elektrikli ilk araba modeli ile marka isminden söz ettirmeye başlamıştı. Firmanın en son çıkardığı model olan Tesla Model S ile sınırları zorluyor. Bundan 10-15 sene önce izlediğimiz geleceği gösteren fütüristtik filmlerde bile görmeye alışık olmadığımız özellikleri ile gerçek otomobil deneyimini yaşamaya hazır olun.

Tesla için elektrikli araba demişken kafanızda elektrik prizine bağlı şekilde yola çıkacağına dair bir düşünce olmasın. Aksine Tesla Model S elektrikten bağımsız şekilde çok uzun mesafeler kat edebiliyor. 300 mil menzil yol gidebilmek için aracınızı 240 V bir priz ile yaklaşık 4 saat 43 dakika şarj etmeniz gerekiyor. İstanbul gibi trafiği olan bir şehirde bu süre elbette farklılık gösterecektir. Çünkü otomobilin kat ettiği mesafe kadar, aracın çalışır durumda olması da önemli bir elektrik sarfiyatına yol açıyor.

Modeller:
Fiyat olarak 62.400, 72.400 ve 85.900 $’dan satış etiketine sahip araçlar 60, 85 ve P85 kWh güç kapasitelerine göre dağılım gösteriyor. 0’dan 100’e 4.2 saniye de çıkıyor. Saatte çıkabildiği maksimum hız ise 130 mph (209 km). Maksimum hız ve hızlanma süreleri elektrikli bir araçtan beklenmeyecek derecede iyi performans sunuyor. Modellerin 302, 362 ve 416 HP gibi oldukça ciddi seviyelerde güç ürettiğini de es geçmeyelim.

Bakım:
Araç bakımı hiç tahmin ettiğiniz gibi değil. Tesla Model S ile yağ değişimi ve buji değişimi gibi arabanın rutin bakımlarına gerek duymazsınız.

Kokpit:2013-Tesla-Model-S-cockpit

Otomobilin diğer bir can alıcı özelliği ise bu kadar gelişmiş bir kokpitin yer alması.

Kokpit derken evet kokpit kelimesi uçakların kalbidir, aynı şekilde Tesla Model S için de aynı şeyi söylemek gerek. 17 inçlik dev dokunmatik ekranın bulunduğu bölümde aracınızın tüm denetim ve kontrol kumanda işlemlerini bu ekran üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Ekranda sadece parmağınızla arabanın üstünü sürükleyerek otomobilinizin üstünü açabiliyorsunuz. Aynı şekilde sürüş şeklinize ve keyfinize göre süspansiyon ayarlarınızda gerçek zamanlı demo görüntüsü ile görerek dokunmatik ekranlı kontrol menüsü üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı menü de yer alan enerji uygulaması adı altındaki sekmede aracın enerji kullanımı ile ilgili istatistiksel veri geçmişine ulaşabiliyorsunuz. İnternet bağlantısı ve gelişmiş navigasyon uygulamasını da elbette bu harika araç için unutmamışlar. Tüm bu kontrolleri dokunmatik ekranın yer aldığı menüden yapmak yerine yola daha iyi şekilde odaklanarak direksiyon üzerinden yapmanızda mümkün.

Kullanım:
Elektrikli ve bu derece gelişmiş özelliklerdeki bir araç nedense sadece iki kişilik yolcu kapasitesine sahip spor bir otomobil gibi algılanmaya sebep oluyor. Ama Tesla bizi şaşırtmaya devam ediyor. Tesla Model S, 5 kişilik yetişkin ve 2 çocuk yolcu taşıma kapasitesinde bir otomobil. Aracın geniş bagaj bölümünde gerektiğinde ortaya çıkarılan 2 kişilik çocuk koltuğu ile yeri geldiğinde tam bir aile otomobili oluyor.

Şarj İstasyonları
Tesla’nın elektrikli otomobilleri ABD’de artık daha uzak mesafelere gidebilecek. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna Tesla’lar için hızlı şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Tesla, elektrikli otomobilleri için kıyıdan kıyıya ‘hızlı şarj istasyonları’ kurmaya başladı. Şarj istasyonu ağı sayesinde Tesla otomobil sahipleri, ABD ’yi bir uçtan bir uca kat edebilecek. Tesla, geçen ay hızlı şarj ünitelerinden birini Lusk adlı küçük bir kasada bir motelde hizmete soktu. Hızlı şarj istasyonunda Tesla’nın pili, 45 dakikada yüzde 90 oranında dolabiliyor. İnek yetiştiriciliğiyle geçinen Lusk kasabası sakinleri, hızlı şarj için kasabalarına akın edecek şık ve havalı Tesla’ları merakla bekliyor.

GüvenlikModel-S-Cutaway
Tesla Model S, güvenlik testlerinden üst seviye skorlar alan bir otomobil. Model S’in karıştığı kazalarda diğer araçlar ağır hasarlar alırken Model S minimum hasarla son derece güvenilir olduğunu kanıtlıyor.

Tesla Motor Hakkında:
Firmaya ilk finansal destek şu anda şirketin müdürlüğünü yapmakta olan, PayPal’ın kurucu ortaklarından Elon Musk’tan geldi. Musk şirketin finansman sağlama konusundaki çalışmalarına önderlik etti. Tesla’nın yatırımcıları arasına Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page ve eBay eski müdürü Jeff Skoll gibi önde gelen isimler katıldı. Mart 2007 itibariyle şirket, özel sektörden sağladığı finansmanla, sermayesini 60 milyon doların üstüne çıkardı.