The Shining Film Müziğinin Bestecisi Krzystof Penderecki Hayatını Kaybetti!

The Shining Film Müziğinin Bestecisi Krzystof Penderecki Hayatını Kaybetti!

PAYLAŞ
The Shining Film Müziğinin Bestecisi Krzystof Penderecki Hayatını Kaybetti!
The Shining Film Müziğinin Bestecisi Krzystof Penderecki Hayatını Kaybetti!

Hollywood’da film müzikleri konusunda akla gelen birkaç ünlü isim bulunuyordu. Krzystof Penderecki de bu isimler arasındaydı. Sanatçı, The Exorcist, The Shining ve Children of Men gibi filmlerin müziklerini de yapmıştı.

Krzysztof Eugeniusz Penderecki 20. yy’ın ikinci yarısına damgasını vuran en önemli bestecilerden birisidir. Çalgısal, oratoryo ve opera yapıtlarını içeren geniş bir yelpazeye yayılmış olan eserleri, avant-garde ve geleneksel dillerin sentezidir. Çok bilinen besteleri bulunan sanatçı 23 Kasım 1933’te Debica, Polonya’da doğmuştur. 29 Mart’ta vatanı olan Polonya’nın Krakov kentinde hayata gözlerini kapamıştır.

Krzysztof Penderecki çok küçük yaşlarda keman ve piyano dersleri almaya başlamıştır. 1951 yılında henüz 18 yaşındayken Krakow Konservatuvarı’nda ileri müzik eğitimine başlamıştır. 1954’ten itibaren Krakow Müzik Akademisi’nde Artur Malewski ve Stanışlas Wiechowicz’den kompozisyon dersleri görmeye başlamıştır. 1958’de ise Krakow Müzik Akademisi’ne profesör olarak atanmıştır. 1958’de Penderecki “II. Genç Besteciler için Varşova Yarışması”nda verilebilecek üç ödülün üçünü de kazanmayı başarmıştır.

the-shining-film-muziginin-bestecisi-krzystof-penderecki-hayatini-kaybetti

Eğitimci olarak Kraków Müzik Akademisi’nde 1958’den beri ders veren Penderecki, 1972-87 arasında aynı kurumun rektörlüğünü üstlenmiştir. 1966-68 yılları arasında Essen’deki Volkwang Höchschüle für Musik’te ders vermiş, 1972-78 yılları arasında ise Yale Üniversitesi Müzik Okulu’nun öğretim kadrosunda profesör olarak görev almıştır. Ayrıca Londra Royal Academy of Music, Belin Akademie der Kunste, Buenos Aires Academia Nacional de Bellas Artes, Bern Académie Internationale de Philosophie et de l’Art, Polish Academy of Science, Royal İrish Academy of Music in Dublin’in üyesidir.

1972’de Krzysztof Penderecki orkestra şefliği kariyerine başlamış ve aralarında Münih Philharmonic Orchestra, Norddeutscher Rundfunk Orchester Hamburg, Leipzig Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester, NHK Tokyo, Osaka Philharmonic, Londra Senfoni Orkestrası, Sinfonia Varsovia, Philadelphia Orchestra, New York Philharmonic’in yer aldığı önemli orkestraları yönetmiştir. 1993’ten bu yana, San Juan’da düzenlenen Pablo Casals Festivali’nin Sanat Yönetmeni’dir.

86 yaşında hayata veda eden Krzystof Penderecki evliydi. Aynı zamanda üç çocuk babasıydı. Sanatçının en ilham verici eserlerinden biri olan Threnody To The Victims of Hiroshima (Hiroşima Kurbanları için Ağıt) adlı eseri pek çok yapımda kullanılmıştır. Ayrıca sanatçının bilinen eserleri arasında ‘The Awakening of Jacob’ ve ‘Polymorphia’ da yer alıyor.