Türk Telekom, 10 GB’lık Oyunu 8 Saniyede İndirecek Yeni Teknolojisini Test Ettiğini...

Türk Telekom, 10 GB’lık Oyunu 8 Saniyede İndirecek Yeni Teknolojisini Test Ettiğini Duyurdu!

PAYLAŞ
Türk Telekom, 10 GB’lık Oyunu 8 Saniyede İndirecek Yeni Teknolojisini Test Ettiğini Duyurdu!
Türk Telekom, 10 GB’lık Oyunu 8 Saniyede İndirecek Yeni Teknolojisini Test Ettiğini Duyurdu!

Türk Telekom, Open Networking Foundation ile iş birliği içerisinde çalışıyor. Bu birliktelik kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Ankara’da bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde oluşturulan açık kaynak kodlu bir platform üzerinde XGS-PON teknolojisi test edildi. Bu testlerde çok yüksek hızlara erişildi.

Yeni nesil bir teknoloji olan XGS-PON, simetrik bağlantı sayesinde 10 Gbps indirme ve yükleme hızı sağlıyor. Bu ise 10 GB boyutundaki bir oyunun yalnızca 8 saniyede indirilebilmesine, aynı zamanda dakikada 75 GB veri indirilebilmesini ve yüklenebilmesini mümkün hale getiriyor.turk-telekom-10-gblik-oyunu-8-saniyede-indirecek-yeni-teknolojisini-test-ettigini-duyurdu

XGS-PON teknolojisi hakkında yapılan açıklamalara göre, yeni nesil teknolojinin pek çok farklı kullanım alanına hizmet verebileceği belirtiliyor. Kullanıcıların akıllı ev uygulamalar, çevrim içi oyun, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), e-eğitim ve e-sağlık gibi uygulamalardan daha iyi olanaklarda faydalanabilmesini sağlayacağı ifade ediliyor. Aynı zamanda gerçek zamanlı 16K 360 derece video görüntüleme imkanı da sunuyor.

Türk Telekom, Argela ile birlikte çalışıyor. Bu birliktelik sayesinde Türkiye’de yerli ekosistemin geliştirilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması konularında ilerleme kaydetmeye çalışıyorlar. Telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı Argela ile yürüttükleri çalışmalardan bahseden Türk Telekom Teknolojisi Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, XGS-PON hakkında şunları dile getirdi:

turk-telekom-10-gblik-oyunu-8-saniyede-indirecek-yeni-teknolojisini-test-ettigini-duyurdu“Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi, bir ilke imza atarak ülkemizde ilk kez hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Açık ve standart arayüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de ekosisteme dahil olmasını sağlıyoruz.

Bu tedarikçiler arasına yerli üreticilerin de girebilmesi ve hatta geliştirecekleri ürünleri yurt dışına ihraç edebilmesi için bu çalışmayı, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretim fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra, yurt dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz.”