Türkiye’ye Tarihin En Büyük Siber Saldırısı Ruslar’dan Geldi

Türkiye’ye Tarihin En Büyük Siber Saldırısı Ruslar’dan Geldi

PAYLAŞ

Türkiye 14 Aralık’dan tarihinden bu yana sürekli bir siber saldırı ile karşı karşıya. Yurtdışından gelen bu saldırılar, yurt içi internet kullanıcılarından çok dışarıdan Türkiye’deki sitelere girmek isteyen kullanıcıları etkiledi.

Türkiye tarihinin en büyük ve en kapsamlı siber saldırısının ardında Rusya’nın olabileceğine işaret ederken, dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous da saldırıyı kendilerinin yaptığını dün bir tweet atarak açıkladı. Anonymous attığı Tweet ile “Yapan Rusya değildi” dedi. Tek bir hacker grubunun tüm ülkenin ağına zarar vermesi oldukça zor.

Young male thief stealing data from computer

Bu ihtimaller doğrultusunda Türkiye’ye yapılan saldırırının arkasına RusyaAnonymous ve bir çok bot bilgisayarın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bot bilgisayarlar sizin kullandığınız kişisel bilgisayarınız olabilir. Evet farkında olmadan yüklediğiniz zararlı uygulamar sayesinde kendi ülkenize saldırıyor olabilirsiniz!

Siber saldırıları Ruslar ve Anymous Hacker Grubunun yaptığı düşünülüyor. Saldırılar Rusya’dan direk olarak gelmiyor. Çoğu atak botnet bilgisayarlar tarafından geldiği için jeografik olarak farklı bölgelerde gözüküyor.

23 Aralık Perşembe Bankalara Erişim Sağlanamadı

23 Aralık Perşembe Saat 16.00 itibariyle pek çok bankanın internet sitesine erişim sağlanamadı. Sorunun siber saldırıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılıyor. Bankalar henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken bazı bankaların web siteleri normale döndü. Bazıları ise ya hiç açılmıyor ya da çok geç ve yarım olarak açılıyor.

Garanti Bankasının internet sitesine de siber saldırı düzenlendi. Saldırının nedeni henüz bilinmezken ne kadar süreceği ise merak konusu oldu. Garanti Bankası yetkilileri erişimle ilgili sıkıntı yaşandığını doğrularken nedeninin araştırıldığını belirtti.

Erişim sağlanamayan diğer bankalar arasında Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi diğer bankalarda yer aldı.

Türkiye’ye Düzenlenen Siber Saldırının Hedefi

Dünyanın sayılı siber saldırıları arasına giren bu saldırı tam olarak kimin tarafından yapıldığını bilmek zor. Bu konuda sadece tahminler yürüterek sonuca ulaşıyoruz. Ancak ülkemize yapılan siber saldırının verdiği zararı ve nasıl önlem alınacağına yönelik tartışmalar yaşanmaya başlandı.

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı siber saldırı sadece bir hackleme operasyonu değil. Uluslararası platformda Türkiye’ye verilmek istenen zarar. Belki de ciddi bir tehdit olarak algılanabilir.

Sonu Türkiye’nin internetteki imzası olan “.tr” ile biten bütün internet sitelerini etkileyen, tabiri yerindeyse .tr uzantılı sitelerin karargahı olan merkezin tek elden saldırıya uğraması şeklinde gerçekleşti.

DoS ve DDoS Saldırısı Nedir?

İnternet dünyasında en çok karşılaşılan siber saldırıların başında DoS (Denial of Service) ve DDoS (Distributed Denial of Service) saldırıları yer almaktadır.

DoS saldırısı, kısaca, belli bir sunucunun belli bir şekilde hizmet bekleyen kullanıcılara hizmet verememesini sağlamak amacıyla, o bilgisayarın işlem yapmasını engellemek, bir başka deyişle hedef bilgisayarı bilişim sisteminin içerisine girmeksizin kilitlemektir.

DoS işlemi, birden çok sayıda bilgisayar üzerinden yapıldığında, yani “dağıtılmış” (distributed) bir şekilde gerçekleştirildiğinde ise ortaya DDoS saldırısı çıkmaktadır

anonymous

Siber Saldırıların Zararı Ne Oldu?

Anonymous ve Rusya’dan gelen saldırının en önemli zararlarından biri prestij kaybı. İkincisi ise yurtdışı ile yapılan e-ticaret işlemlerinin gerçekeleşememesi; 10 günlük kısa bir sürede e-ticaret ekonomisini milyonlarca dolar zarara uğratması oldu.

Türkiye’ye yapılan 10 günlük saldırının yarattığı maddi kaybın ne kadar zarara yol açtığını şuan için sadece tahmin edebiliyoruz. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili firmaların önlem planları ve zararın maddi boyutlarına yönelik açıklamalarından sonra netlik kazanacaktır.

Saldırının sahibi Anonymous veya tahmin edildiği üzere Rusya olsun, “G-20’ye ev sahipliği yapmış bir devletin tek bir saldırı ile dünyanın erişimine kapanmış olması çok ciddi prestij ve maddi kayıplar ile sonuçlanmıştır.