Webmaster nedir?

Webmaster nedir?

PAYLAŞ

Kimlere WebMaster denir?

İnternette gezerken hepimizin duyduğu bir terimdir webmaster, peki gerçekten kime webmaster denilir? Webmaster’lar ne yaparlar? Webmaster olmak için hangi niteliklere sahiplerdir. En önemlisi hangi programları kullanır? Hangi sitelerden hizmet alırlar, şimdi sizleri tüm bu soruların cevabını hazırlayan bir yazı ile baş başa bırakalım. webmaster

Webmaster, web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster’lar, yazılım, grafik, animasyon, uzaktan sunucu kurulumu işlemler vb görevlerde uzman olan kişilerin oluşturduğu ekipte koordinasyon sağlama görevi alabilirler. Webmaster’ların çalışma biçimleri farklı koşullara göre değişmektedir. Bir firmada tam zamanlı bir çalışan olarak, bir projede proje bazlı bir görev alarak veya dışarıdan freelance iş alarak çalışmaktadırlar. Maddi kazanç için değil, gönüllü olarak bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar, bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler.

Webmaster’lar tasarıma karışmazlar. Sitenin tasarımı ile web tasarımcılar ilgilenirler. Site içerikleri ile ise site yöneticileri ilgilenirler. Kodlamaları hayal güçleriyle alakalıdır. Webmasterlar .php veya .asp gibi bir programlama dilinin yanı sıra mysql, mssql gibi veritabanlarının en az bir tanesine hakim olmak zorundadır. Küçük sitelerin webmaster’ları genelde sahipleriyken, büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için, bir meslek olarak kabul edilebilir. , Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye “Webmaster” adı verilir. Webmaster’ın görevi Web sitesininin tasarımını yapmak ve “çarpıcıcığını” korumaktır. Günümüzde bu işi tek bir kişinin yapması çok zordur. Bunun için genelde bir web sitesini birden çok kişi “takım” ruhuyla ayakta tutar.

google seo2Bir web projesinin oluşumundan ilerlemesine ve internette başarılı bir noktaya gelmesine kadar yardımcı olmak amaçlı çalışmalıdır. Sadece sayfa veya kodlar ile olan bilgisi ile değil bir sitenin Google arama sonuçlarında en iyi sırada çıkmasına kadar ve SEO’a kadar bilgi sahibi olmalıdır. Günümüzde çok sık rastlanan anahtar teslim projelerde görev alan webmasterlar proje bitiminden sonra iş ile ilgili sitenin iyi yerlere gelmesini sağlayan Google aramalarında ön sıraya çıkmasına yardımcı olan SEO optimizasyonunu doğru yapmadığı sürece

Webmasterların kullandıkları internet programlama dilleri

  •  ASP: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
  • .NET: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
  •  AJAX: Bütün işlemleri tek bir sayfa içinde döndürür.
  •  CSS: Style dosyalarını içinde barındırır sayfa renk yazı fontu ve bunun gibi verileri burdan alır ve sayfaya uygular ayrı bir programlama dilidir.
  •  PHP: Web programlama dilidir.
  •  JavaScript: Bir script dilidir.
  •  HTML: Web işaretleme dilidir.
  •  ColdFusion: Bir web programlama dilidir.
  •  Python: Güçlü Programlama çatılarınıda barındıran bir programlama dilidir.

SEO nedir ?
Seo İngilizce kökenli bir kelimenin kısaltmasıdır. Açılımı SEO = Search Engine Optimization’dur. Türkçesiyle arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, bir web sitesinin Google dostu olması (Google’da üst sıralara çıkabilmesi) için yapılan iyileştirme çalıştırmalarının bütününe verilen isimdir.seo

Backlink nedir?
Öncelikle backlink başta sitelerde gerek link bildirimi, gerek blokların yorum bölümlerine atılan mesajlar, gerekse oluşturulan profillerde sitenizin isminin ve adresiniz geçmesidir. Bu işlem sitenizin google arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Genellikle SEO çalışmalarında bu yapılır. Backlink denemek; Google için sitenizin başka siteler tarafından tavsiye edilmesi anlamındadır. Bu işlemi siteler için siz yaparak para kazanabilirsiniz. Bu konuda tüm dünyada inanaılmaz bir pazar oluştu. Web site sahipleri site içeriklerinin optimizasyonu ile uğraştıkları için sitelerinin başka sitelerde tanıtılmasına pek zaman ayıramazlar. Bu sebeple bu işler için başkalarını çalıştırırlar. Sizlerde bu site sahiplerinin ilanlarına bakarak kendinize evde para kazanacak bir iş bulabilirsiniz. Bu hizmet genellikle bir paket halinde yapılıyor. Örneğin 100 sitede sitenizi tanıtma ve link verme 30 TL gibi. Backlink oluşturma hizmetini verdiğiniz kişiler için Google a bir gösteriş ve tavsiye etme yöntemidir. Bu işlem sitenin pagerank değerini doğrudan etkilemektedir. Günümüzde oldukça önem gösterilen bir yapım çalışmasıdır.

PAYLAŞ
Önceki makaleBrad Pitt Çoban Köpeği Gibi Kokuyor
Sonraki makaleKahve falına nasıl bakılır?
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.