Yağ Yakımının Doğru Ve Yanlışları

Yağ Yakımının Doğru Ve Yanlışları

PAYLAŞ
Fat man holding a measuring tape. Weight Loss.

Siz farkında olsanız da olmasanız da vücudunuzda yağlarla kaslar arasında sürekli bir savaş vardır. Bu savaşta hangi tarafta yer alacağınız çok belli.

Kaslarınız enerji sağlamak için yağlarınızı yakar. Bu yüzden hımbıllıktan kurtulmak ve sıkı bir vücuda kavuşmak için kas yapmanız ve kaslarınızı da korumanız gerekir. Çünkü kaslar metabolizmayı hızlandırma konusunda ustadır. Gece gündüz kalori yakmanızı sağlar.

Aerobik Antrenman Ve Kuvvet Antrenmanını Birlikte Uygulamalıyız

Bazal metabolizma (dinlenme anındaki metabolizma) her gün yaktığınız kalorilerin büyük kısmından sorumlu. Birçok faktöre bağımlı olarak gelişir. Yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz, hatta genleriniz ve vücudunuzun yağ oranı bile bazal metabolizma üzerinde etkili olur. Mesele şu ki vücudunuzdaki yağ birikimi kalori tüketimini yavaşlatıyor. Çünkü metabolik anlamda yağ hücreleri tembeldir. Neredeyse kalori tüketimine hiçbir katkıları olmaz. Vücudunuzdaki 500 gramlık yağı beslemek için gün boyu sadece iki kalori harcarsınız. Oysa kaslar epey aktiftir. Dinlenme halinde bile 500 gram kas hücresi yağlardan üç kat fazla kalori yakar. Ne kadar kalori yakarsanız, o kadar yağ kaybedersiniz. Bu yüzden yağlar kaslardan nefret eder çünkü kas oturduğu yerden yağ yakar. Yani kasların asli görevi metabolizmayı da hızlandırmaktır.

Her birinin sağladığı fayda farklıdır; dengede olması için her bir egzersiz türünden uygulamak gerekir. Zayıflamak ve yağsız kütle artışı istiyorsanız; daha çok kas grubunu çalıştıran hareketleri tercih etmelisiniz. Çok uzun sürelerde kardiyo egzersizi yaparsanız; yağ yerine kaslarınızı yakarsınız. Sürekli aynı egzersizler tekrarlandığında vücut bunlara alışır; istenen etki sağlanmaz.

Daha pratik bir öneri isterseniz; yürürken ya da bisiklete binerken nefes nefese kalmadan rahatlıkla konuşabileceğiniz bir tempo, yağ yakımı için ideal değerdir, diyebiliriz

Ağırlık Antrenmanı Yağların En Büyük Düşmanıdır

Kasların kalori yaktığını öğrendiniz, o zaman düz bir mantıkla daha çok kasın daha fazla kalori yaktığını da tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden antrenmanlarla kaslarınızı geliştirmeniz metabolizma hızlandırmak konusunda büyük öneme sahiptir. Araştırmalara göre tek bir ağırlık çalışması bile kalori yakımını 39 saat boyunca maksimuma çekiyor. Ayrıca egzersiz yaptığınız anlarda yaktığınız kaloriler de yanınıza kâr kalıyor.

Kas yapmanın uzun vadede kalori tüketimine etkisi sadece kilo vermekten de öte. Kas yapmak doğrudan yağları hedef alıyor. Connecticut Üniversitesi’nden egzersiz ve diyet araştırmacısı Dr. Jeff Volek’in çalışmasına göre aynı düşük kalorili diyeti uygulayan denekler arasından daha kaslı olanlar, daha az kaslı olanlara nazaran yüzde 40 daha fazla kilo verdi. Ağırlık antrenmanı yapanlar da aerobik antrenmanı yapanlara göre daha hızlı kilo kaybetti.

Ağırlık antrenmanlarının bir numaralı yağ yakma sistemi olduğuna dair bir başka delil daha var: Kaslarınız çoğaldıkça vücudunuza aldığınız besinler daha iyi kullanılıyor ve yağa dönüştürülüp depolanmıyor. Kaslar, enerjiyi yani kalorileri glikojen şeklinde depoluyor. Egzersiz yaptığınızda bu glikojen yakıt olarak kullanılıyor. Egzersizden sonra yağ depolama hormonlarınız, yediğiniz karbonhidratları glikojene dönüştürüp kaslarda boşalan yerlere doldurmaya çalışıyor. Eğer egzersiz yapmamış olsaydınız, bunların hepsi yağa dönüştürülüp karın bölgenizde depolanacaktı.

Aç Karnına Egzersiz Daha Fazla Yağ Yakmaz

Karnınız açken egzersiz yaparsanız vücudunuzdaki yağ rezervlerini çalışması için zorlayacağınızı muhtemelen duymuşsunuzdur ama bu doğru olmaktan çok uzaktır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalar vücut sisteminizin yağdan kalori harcamayı aktif hale getirmesi için biraz glikoza ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Aç kalarak ya da öğün atlayarak egzersiz yaparsanız vücudunuzda depolanan glikozu tüketirseniz, vücut ateşiniz söner ve kas dokunuzdan enerji sağlamaya başlarsınız. Kas dokunuzu kaybetmeniz daha fazla yağ depolamanız ve metobolizma hızınızı düşüreceğiniz anlamına gelecektir. İdeal olanı kardio ya da ağırlık antrenmanından en az 90 dakika evvel en son besini tüketmektir

Vücudunuzu İyi Tanımak İşinizi Kolaylaştırır

Bölgesel çalışmalar ile vücudumuzun yağı nereden yakabileceğini seçebilmemiz güzel olurdu. (Daha büyük göğüs bedeni ve ince kalçalar gibi) Ama bu mümkün değildir. Bilimsel gerçek şudur ki vücudunuz genetik yapınıza göre nereden yağ yakması gerektiğini belirli bir sıra dahilinde yapar.

Antrenmanlarınızda bu yüzden tek bir bölgeye odaklanmak yerine, vücudunuzun her yerinden fazla olan kilolarınızı vermek için kardio ya da tüm vücuda yönelik direnç egzersizleri yapmalısınız. Zayıf olan ve aktive edilmeyen kas gruplarınız daha fazla yağ depolayacaklardır. O yüzden tüm vucüdunuzu eşit şekilde antrene etmeniz gereklidir.

PAYLAŞ
Önceki makaleApple iPhone 6 ile Ağustos Sürprizi Yapmaya Hazırlanıyor
Sonraki makaleABD’de Korkunç Facia !
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.