Zyxel VMG8924-B10A Modem İnceleme

Zyxel VMG8924-B10A Modem İnceleme

PAYLAŞ

İnternet erişim ürünleriyle (modem ve router) ülkemizdeki lider ağ ürünleri çözümleri sunan Zyxel VMG8924B10A’ı detaylı inceleme altına alacağız.

Tasarım

Zyxel VMG8924-B10A tasarım olarak oldukça şık ve modern bir görünüme sahip. Eski modemlerde olduğu gibi köşe bucak saklamak yerine hiç utanıp sıkılmadan modeminizi istediğiniz yerde konumlandırılabilir. Siyah glossy yüzeyi kaplaması sayesinde ortama hoş bir hava katıyor. Ayrıca tüm bağlantı port ve anlık durumu modem üzerinde kolayca anlaşılıyor.

zyxel-vmg8924-b10a-4

Cihazı kolay takılabilir stant sayesinde ayakta durabiliyor. Kutu içerisinden çıkan duvar askısı sayesinde duvara da monte edebiliyorsunuz.

Teknik Detay ve Özellikleri

VMG8924-B10A hem 2.4 GHz, hem de 5 GHz bantlarında eş zamanlı veri paketlerinin taşınabilmesini sağlayan dual bant teknolojisi ile fark yaratıyor. 5 GHz bandını tercih eden kullanıcılar, yoğun olarak kullanılan 2.4 GHz bandındaki trafikten uzaklaşarak daha hızlı ve verimli kablosuz erişimin olanaklarından faydalanabiliyorlar. Özellikle video ve büyük ölçekli video paylaşımları sırasında 5 GHz bandını kullanmanın farkını çok rahat hissedebiliyorsunuz.

5 GHz bandında veri aktarımı sağlarken menzil 2.4 GHz’e göre daha kısa mesafeye yayın yapabiliyor.

zyxel-vmg8924-b10a-3

Muadil ürünler saniyede 300, 450 ve 867 MBit veri transfer hızlarını ulaşabiliyor, Zyxel’ise 1333 MBit/sn’lik veri transfer hızına çıkabiliyor.

Ekstra Özellikler

Cihazda alışık olduğumuz modemlerden farklı olarak mobil hat bağlantı (USB) yuvası bulunuyor. Cihaz üzerinde yer alan USB yuvası sayesinde harici mobil modeminizi bağlayarak mobil sağlayıcınızdan almış olduğunuz internet erişiminizi VMG8924-B10A aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Bağlantı, Port Yuvaları ve Düğme Fonksiyonları

Cihazın arka panelinde soldan sağa 1 X DSL , 4 LAN, 1 WAN, 2 X PHONE, reset butonu açma kapama tuşu ve 1 adet güç yuvası bulunuyor. Sol yan panelinde 2 X USB bağlantı yuvası, sağ yan panelinde ise cihazın LED panelini kontrol eden ışık açma/kapama düğmesi, Wi-Fİ butonu ve WPS (Kolay Eşleştirme) butonu bulunuyor.

zyxel-vmg8924-b10a-1

Modemin arayüzü sade ve kullanışlı. Kullanıcıların wifi download/upload hızlarını sınırlandırma gibi güzel ayrıntıları var.

Cihaz, Dual Mod VDSL2/ADSL2+ ve Multi WAN (DSL, 3G Yedekleme ve Gigabit Ethernet bağlantısı) gibi farklı özellikler de sunuyor. Esnek bir yapıda sunulan bu özelliklere, kolayca erişebilen aboneler hem ADSL2+ hem de VDSL2 kullanımları için uygun., FTTH/FTTB/FTTC gibi değişik fiber optik uygulamalarında da kullanılan cihaz, birçok erişim tipine birden destek sağlıyor.

zyxel-vmg8924-b10a-2

Zyxel VMG8924’ün 3×3 MIMO Streams desteği sayesinde cihazda 3 adet alıcı ve verici anten ile bant genişliğini sağlayabiliyor. Bu özellik sayesinde modem ev ile küçük ölçekli şirketlerde son derece yeterli oluyor.

VMG8924-B10A, servis sağlayıcılarının iletişim ağlarında daha yüksek bant genişliği sunmalarına imkan sağlamak üzere Vectoring ve Bonding teknolojilerine sahip.

Vectoring teknolojisi nedir? 

Bakır DSL kablolardaki performansı artırmak için geliştirilen bir teknik. Bu yöntem ile VDSL2 hatlarındaki ses ve elektromanyetik parazit kaynakları izole ediliyor ve böylece yüksek veri aktarım hızlarına ulaşılabiliyor.

Bonding teknolojisi nedir? 

Bonding ise iki fiziksel eş ile sanal eşi tek bir veri aktarım demetinde buluşturarak etkinlik ve performans artışı sağlıyor. Bu sayede IPTV, OTT uygulamaları ve etkileşimli ses/video içeriği gibi yüksek bant genişliği gerektiren servislerde verimli bir bağlantından faydalanabiliyorlar.

 

Teknik Özellikleri

Tür: VDSL2/ADSL2+ dual mod
Kablosuz bağlantı standardı: 802.11ac
Maksimum veri transfer hızı: 1.3 GBit/sn (802.11ac), 300 Mbit/sn (802.11n)
Bağlantılar: 1x WAN, 4x GBe, 2xUSB 2.0
Boyut: 206 x 181 x 35 mm
Diğer: 3G yedekleme, SPI, IPsec VPN

GENEL DEĞERLENDİRME
Fiyat ve Performans
93 %
Teknik Özellikler
92 %
Kullanım ve Kurulum
87 %
PAYLAŞ
Önceki makaleSoyuz uzay aracı Dünya’ya döndü
Sonraki makaleSamsung, Giyilebilir Cihazlar için ilk 14 nanometre işlemci için seri üretimine başlıyor
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.