Access Point Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Access Point Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

PAYLAŞ

Access Point nedir? dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon, tablet gibi cihazların modem ile arasındaki bağlantıyı sağlayan Acces Point’i anlatıyoruz.

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla hayatımıza bir çok terim ve yeni kavramlar giriyor. Access Point‘de sanırım bu terimler arasında yer alıyor. Access Point kelimesini duymuş olabilirsiniz. Access Point kavramını tam anlamıyla tüm detaylarına kadar anlatmaya çalışacağız. Access Point‘in Türkçe karşılığı Erişim Noktasıdır. Access Pointlerin temel amaçları birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayabilimektir. AP olarak kısatlmasını yaptığımız Access Point cihazlar genellikle kablosuz internet bağlantı sinyalini güçlendirmek amacıyla kullanılır.

Kablosuz bağlantı yolu ile bağlı olan cihazlar kablosuz ağ ayarları üzerinde yapılandırılarak kullanılacak iki cihaz arasında bir bağ oluşturabilir. İnternet erişimini kablosuz olarak aktarmaya yardımcı olur. Üç katlı bir evde oturduğunuzu varsayalım 1. katta modem bulunuyor ve modemin gönderdiği sinyal seviyesi dizüstü bilgisayarınızın bulunduğu 3. kattaki odanıza ulaşmışyor. Böyle bir durumda 2. katta modemin sinyal seviyesinin ulaştığı noktaya Access Point (cihazı) takarak gerekli kablosuz ağ standartları ile bağlantınızı sağlayarak. 1 Katta yer alan modemin sinyalini 3. katta bulunan dizüstü bilgisayarınza AP sayesinde internet bağlantınızı ulaştırmış olursunuz. AP’ler hakkında kurulum, yönetim hakkında her türlü teknik destek ve bilgi için forumumuzdan faydalanabilirsiniz.