Teknoloji ve İnternet’in Adamı Elon Musk Kimdir?

Teknoloji ve İnternet’in Adamı Elon Musk Kimdir?

PAYLAŞ

Elon Musk Kanadalı Anne ve İngiliz bir Babanı çocuğu olarak 1971 yılında Güney Afrikada dünyaya gelmiş bilim ve elektronik meraklısıdır.

Elon Musk henüz 12 yaşında yazdığı Blastar oyununu 500 dolara satarak ilk parasını kazanmaya başlar. Orta okul ve lise yıllarında Kanada’ya taşınır. 17 yaşına geldiğinde Annesi sayesinde Kanada vatandaşlığını alır.

elon-musk

Elon Musk Zip2 Şirketi

Bir web yazılım geliştirme şirketi olan Zip2 şirketini Abisi Kimbal ile yönetmeye başlar. Şirket şehir gezi rehberi için gazetelere içerik hazırlar. Aralarında New York Times ve Chicago Tribune gibi oldukça popüler yayınlar ile anlaşma sağlar. Ardından CitySearch.com isimli bir şirketle birleşme yaşarlar ve şirket kendi alanında devleşir. Daha sonra Compaq Bilgisayar şirketi bu şirketi satın alır. Zip2 şirketine 300 milyon dolar öder. Bu ödemenin karşılığında Elon’un eline 22 milyon dolar geçer.

Yıl 1999 Elon Musk 22 yaşında ve artık elinde yatırım yapmak için 22 milyon dolar var.

elon-musk-paypal

Elon Musk, PayPal’ın Temelini Atıyor

Elon halen tüm dünyada kullanılan, dünyanın en çok kullanılan ödeme yöntemi olan Paypal ‘ın temellerini atar.

Musk Ortak olarak Peter Thiel ile X.com u kurar. Bir yıl sora şirket Confinity adında başka bir şirketle birleşir. Projenin adı PayPal dır. Başlarda E-mail tabanlı kişiden kişiye ödeme yöntemi olarak bu proje yola çıkılır. Nitekim bu özelliğini halen korumakla birlikte PayPal çok farklı ödeme sistemleriyle dünyanın en çok kullan ödeme yöntemlerinden biridir.

2002 senesinde PayPal eBay tarafından 1,5 milyar dolara satılır. Satış öncesi Musk şirketin en büyük hissedarlarından biridir. Musk bu ödemeden 165 milyon dolar alır.

Yıl 2002 ve Elon Musk 31 yaşında elinde artık 200 milyon dolardan fazla para var.

elon-musk-spacex

Elon Musk, SpaceX Projesi

Elon yine hiç beklemeden hayallerini süsleyen ve Bilim Kurgu filmlerini aratmayan radikal bir fikirle SpaceX i Roket yakıtları mühendisi Tom Mueller ile birlikte kurar.

SpaceX ‘in ana amacı Uzay Keşifleri Şirketi olmaktır. Elon ve ekibi yaklaşık 6 yıl boyunca hayallerin peşinde koşar.  Fakat bunu mühendislik bilimi içerisinde ve yenilikçiliğe açık olarak yaparlar.

Yıl 2008 i gösterdiğimde NASA SpaceX ‘in geleceğinin farkına varır ve yakından takip ettiği için bu şirketin desteklenmesini bizzat üstlenir.

Nasa tarafından SpaceX şirketine 1,6 milyar dolar yatırım yapılır. Bazı kaynaklar tarafından bu bir ödülmüş gibi gösterilse de bu bir yatırımdan başka bir şey değildir.

NASA bu yatırım ile Rusya üzerinden yapılan gönderimleri SpaceX in yapması için teşvik etmektedir. Nitekim günümüzde Elon Musk artık biraz siyasi olmakla birlikte hedeflenen sözleri söylemeye başlamıştır.

SpaceX özel bir şirket olarak NASA nın resmi olarak kargolarını uzaya gönderen bir şirket haline gelmiştir. SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonuna düzenli kargolar gönderiyor ve bugüne kadar aldığı tüm görevleri başarıyla yerine getirdiler.

Ayrıca SpaceX çok yenilikçi bir adım atarak tekrar kullanılabilir roketler geliştirmeyi de başardı.

SpaceX ‘in geleceği oldukça parlak. Musk’ın şirketi SpaceX, NASA dan önce Mars’a ilk insanlı keşifi yaparsa şaşırmayın.

elon-musk-tesla

Tesla Motors (Elektrikle Çalışan Araba)

Tesla Motors, Elon Musk ‘ın bir başka fantastik fakat artık Amerika’da sokaklarda dolaşan gerçekleşmiş bir projesidir. Proje ilk olarak 2004 yılında başlamıştır.

Projeyi garanti altına almak ve tecrübelerden faydalanmak için Elon hiç riske girmemiş ve bu şirketi 5 kişi ile birlikte kurmuştur. Martin Eberhard, Marc Tarpenning, JB Straubel, Ian Wright bu kişilerdir. Tesla Motors adını Elektrik ve Fizik mühendisi Nikola Tesla dan almıştır.

Nitekim Elon Musk sadece şirketin adı ve sahip olduğu bu ruh sayesinde dünyada büyük beğeni ve sempati toplamıştır.

Dünyaca ünlü otomotiv firmalarının “Elektrikli arabanın geleceği yok geçmişte denedik bir halt olmadı” dediği dönemde Musk yeni bir yatırım ile elektrikli araba şirketi Tesla’yı kurmuştur.

Fakat bu şirketin en büyük farkı “amacı sadece elektrikli araba üretmek” olmasıdır. Güçlü bir sermaye ve iyi bir planlama sayesinde Tesla orta sınıf veya biraz yüksek kaliteyle zengin sınıfına hitap eden arabalar üretmektedir.

elon-musk-

Şirketin ve teknolojinin başarısını kanıtladığından dolayı şimdi diğer markalar Tesla ‘nın başarısını taklit etmeye çalışıyor. Bu şirketler arasında hepinizin bildiği GM, Ford, BMW, Audi, Mercedes ve Volkswagen gibi dev markalar yer alıyor.

2015 yılı itibari ile Elon Musk 43 yaşında 5 çocuk sahibi ve geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Elon Musk günümüzdeki en büyük girişimcilerden birisidir. Aldığı risklerin haddi hesabı olmayan Musk’ın yıllık sadece 1 dolar maaş aldığını hatırlatalım.