Reenkarnasyon Gerçekten Var mı?

Reenkarnasyon Gerçekten Var mı?

PAYLAŞ

Reenkarnasyon’ a inanmak ne kadar doğru? Reenkarnasyon hikayelerinin gerçeklik payı var mıdır? Bilim insanlarının dediği gibi; Gerçekten reenkarnasyon var mı?

Reenkarnasyon: yani Ruh göcü 19. yy da yaygınlaşmaya başlayan ve insanların tekrar, tekrar dünyaya geleceğine inanılan bir inanç biçimidir. Reenkarnasyon’a inanan milyonlarca insan bulunmaktadır. Reenkarnasyon Hinduizim, budizim ve kaynizim dinleri başta olmak üzere birçok Doğu dininde vardır.

Ruh göçü ilk kez (1804-1869) tarihinde fıransız fizikçi ve yazar Allan Kardec tarafından sistemleştirildi ve adınada Reenkarnasyon verildi. Ve ayrhca Kardec “Ruhların Kitabı” adlı eserinde bu konuya açıklık getirmis daha sonra yazdığı eserlerde reenkarnasyon’u detaylıca açıklamıştır.

İnsanların ölüp tekrar başka bir bedende dünyaya geleceğine inandiğı bu inançta birçok hikaye de mevcuttur. Bu hikayelerin birçoğu medya sayesinde pek çok kişı tarafından bilinmektedir. Ünlü ABD’li bilim adamı lan Stevenson’un üzerinde çalıştı en çok bilinen 20 hikayeen biride Türkiye de yaşandı. 1935’te Cemil Fahrici Antakya da dünya geldi. Babası Cemil’in doğumundan bir önceki gece ruyasında uzaktan akrabası olan Cemil Hayık’ın oğlu olarak yiniden dünyaya geldiğini görür. Cemil Hayık silahını çenesine dayayarak intihar et etmiş ve tuhaftır ki doğam Cemil bebekte cenesinde altında 2 santim boylarında bir yaraya sahiptir… Ve yine Türkiye de 2007 yılında Barış Manço olduğunu söyleyen bir çocuk Baris Manço hayatı hakkında her şeyi bildiğini söylüyordu…

Peki gerçekten böyle bir şey mümkün mü? Bir çok bilim insanı bu konu hakkında rayısızca araştırma yaptı, fakat kesin bir sonuca ulaşmamakla beraber bir çoğu ruh göcünü yani Reenkarnasyon’u rededer. Ve ayrıca İslamda da reenkarnasyon inancı yoktur. Buna kanıt olarak birden fazla ayet vardır. Reenkarnasyon da ahiret inancı yoktur ve İslam da ahiret inancı vardır o halde İslamda reenkarnasyon’un kesın olmadığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak Reenkarnasyon Doğu dinlerinde bulunan ve insanlara unut veren, insanların iyi bir insan olmasını kolaylaştıran bir inanıstır. İyi bir insan olmayı kolaylaştırdığı için inanılmasıda zorumlu değildir. İyi bir insan olmaya yardımcı elbette bir çok güzel şey bulunmaktadır. Reenkarnayson bahtıl inancın bir ürünüdür.