Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı Ev Teknolojileri

PAYLAŞ

Yaşadığımız mekanlarda kullandığımız tüm donanımların, bir arada tek merkezden kontrolü ve hayatı kolaylaştırır, birçok detayın otomasyon sayesinde bizlere sunulduğu evlere akıllı ev denmektedir.

Akıllı ev kullanıcısına konfor, güvenlik ve kullanım maliyetleri tasarrufu sağlayan evlerdir. Bu kapsam standart donanımların otomasyonundan, evin kendisi için gereken enerji ve temiz su kaynağı oluşturmasına kadar geniş bir yelpaze içinde ele alınmaktadır.

Nedir bu kullandığımız standart donanımların otomasyonu? Akıllı ev sistemleri günlük hayatımızda kullandığımız, evlerimizde standart ihtiyaçlar içerisinde yer alan aydınlatma, ısıtma-soğutma, güvenlik, eğlence, bahçe sulama sistemlerinin kontrolünü size gereksiz yere zaman kaybettirmeden tek merkezden ve sizin önceden verdiğiniz komutları, akıllı ev senaryolarını, uygulayarak yönetir.akilli_ev

Otomasyon teknolojisinin geldiği son noktada bina yönetim sistemleri, yalnızca rezidans gibi evleri ve binaları değil, her türlü yaşam alanını akıllı hale getirebilmek için bizlere imkan sunuyor. Artık tüm binalarda olduğu gibi evlerde de uygulanabilen akıllı ev otomasyon sistemleri, hem maliyet, hem de konfor açısından ciddi avantajlar sağlıyor. Böylece yaşam alanınızda ideal konfor şartları sağlanırken, rutin olarak tekrarlanan işlemler kendiliğinden gerçekleştiriliyor, arızalar ve tehlikeler önceden bildirilebiliyor. Tek seferlik yapacağınız bir harcama ile birlikte hem konfora sahip olurken ileriye yönelik dönemde ısınmadan, aydınlanmaya her konuda büyük tasarruflar sağlayabiliyorsunuz.

Evlerde 5 yıldızlı otel konforu yasamak isteyenlere
Örneğin; Akşam 8’de ışıklar yansın, 12’de kapansın. Işıklar yanınca odanın sıcaklığı 23 derece olsun. Sabah 8 olunca da sıcaklık 18 dereceye düşsün diyebilirsiniz. Ya da kapıya parmak izi okuyucusu koyuyorsunuz; kapıyı parmak iziyle çocuğunuz açıp içeri girdiğinde ışıklar gece saat 11.00`de sönsün, TV’lerde sadece belirlediğiniz kanallar, belirlediğiniz saatlerle sınırlı olmak üzere açılabilsin, mutfaktaki doğalgaz kapalı olsun, internette izin verdiğiniz haricindeki yerlere giremesin diyebiliyorsunuz. Siz neye müsaade ederseniz çocuk onu kullanabiliyor. İklim sensörü sayesinde hava durumuna göre evinize otomatik komutlar verebileceksiniz. Yani, ‘yağmur yağdığında ya da yoğun güneş ışığı vurduğunda panjurların kapanmasını, hava normale döndüğünde tekrar açılmasını’ kodlayabileceksiniz. Akıllı evler için üretilecek senaryolarda sınır yok. İstediğinizi yapıyorsunuz.


Akıllı ev kullanıcısının film keyfi.
Bir akşam evinizde oturmuş tek başınıza film izlerken kapınızın çaldığını düşünün. Sistem filmi durduruyor, ışıklarınız oturma odasında %30 evin girişinde ise %100 seviyesinde açılıyor. Evinizin önündeki kameradan alınan görüntüler televizyon ekranınıza yansıtılıyor. Telefonunuzu alıp kapıdaki kişiyle görüşüyorsunuz ve kapıyı sadece yanınızdaki cep telefonu üzerinden tek dokunuşla açıyorsunuz.

Sabah keyifle uyanmak.
Hava kararır kararmaz, akıllı ev sistemi dahilinde panjurlarınız otomatik olarak iner. Odanızı istenmeyen bakışlardan engeller ve rahatsız edici dış ışıklardan korur. Sabahları hoş bir ışık atmosferinde uyanmak için istediğiniz saatte ayarladığınız panjurlarınız yavaşça kalkacaktır. Bu sayede sabahleyin uyanmak bir dert yerine oldukça hoş ve ışıltılı olacaktır. Tabi ki sıcak kahvenizin tam istediğiniz gibi mutfakta sizi bekliyor.

Tatildeyken kafanız rahat olsun
Tatili yılda bir kez her şey den uzaklaşmak ve kafa dinlemek için yapıyoruz. Tatil esnasında görünürdeki her şeyi geride bırakma ve sadece rahatlama Tatil boyunca bütün endişelerinizi geride bırakın ve evinizdeki olayların kontrolü gibi güven duygusuna kapılın. Akıllı ev uygulaması ile tercih edilen web kamerasını kendi sisteminize bağlayınız ve dünyanın her yerinden evini denetleme imkânından faydalanın. Akıllı telefonunuz veya tablet PC uygulaması ile bağlı cihazınızın durum sorgulamasını mümkün kılar.

 

Akıllı Ev Uygulaması sadece hayatı kolaylaştırmak ile kalmıyor.

 • Enerji tüketiminin azaltılması
 • Enerji verimliliğinin arttırılması
 • Enerji yönetimi ve tasarrufunda sürdürülebilirliğin sağlanması
 • Dağıtık enerji üretiminin kontrol yeteneğinin arttırılması
 • İletim kayıplarının azaltılması
 • Enerji iletiminde işletme masraflarının azaltılması
 • Çevresel olumsuzlukların azaltılması
 • Son kullanıcı için kaynak güvenliğinin arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Akıllı ev sistemleri kullanıcılarına ne gibi özellikler sunuyor?

 • Aydınlatma Kontrolünü
 • Isıtma, Soğutma Kontrolünü
 • Perde, Panjur Kontrolünü
 • Hırsız alarm, Yangın algılama gibi Güvenlik Sistemlerinin kontrolünü
 • İnterkom (Görüntülü Diafon) sistemlerinin kontrolü.
 • Evinizin Access (giriş-çıkış) güvenliğinin kontrolünü
 • Kamera sisteminin Kontrolünü
 • Multimedya Kontrolünü
 • Enerji sistemlerinin kontrolünü
 • İstediğiniz yerden kolayca yapabilme imkanını sunuyor.