SpaceX Dünyanın yörüngesine 4000 uydu gönderecek

SpaceX Dünyanın yörüngesine 4000 uydu gönderecek

PAYLAŞ

Elon Musk’ın yenilikçi projelerinin ardı arkası kesilmiyor. SpaceX şimdide dünyanın tamamına uydular ile internet sağlayacak.

SpaceX’in yeni projesi uydular sayesinde, dünyaya kesintisiz, kablosuz geniş bant internet sağlamak.

SpaceX ile uzaya, Tesla ile otomotiv olmak üzere iki ayrı koldan mega yatırımlara devam eden Elon Musk, yerkürenin çevresini saracak binlerce uydudan oluşan küresel internet erişim ağı kurmak için ilk başvurusunu yaptı.elon-musk-spacex

Dünya yörüngesinde toplamda 1419 aktif uydu bulunuyor. Ömrünü doldurmuş uydu sayısı ise 2600.

4425 adet uyduyla Dünyanın çevresini saracak

4425’ini dünya yörüngesine yerleştirmek isteyen SpaceX böylece yörüngedeki en büyük uydu işletmecisi olacak.
spacex-satellite
SpaceX, güneş enerjisiyle beslenen 4 binden fazla iletişim uydusunu dünyanın çevresine yerleştirerek kesintisiz ve hızlı bir küresel internet bağlantı servisi kurmayı planlıyor.

2015’in başlarında Tesla çatısı altında telaffuz edilen proje, daha başlangıç aşamasında Google’ı şirkete 1 milyar dolarlık yatırım yapmaya ikna etmişti. Sonraları taşıtlar için pil ve güneş enerjisi yatırımları hız kazandıkça küresel internet projesini de detaylandıran Musk, projenin en az 5 yıl ve 10 milyar dolar yatırım gerektirdiğini söylüyordu.

Proje kapsamında kurulacak küçük veya büyük bir uydu ağının sağlayacağı internet bağlantısının hangi amaçla kullanılacağı henüz net değil. Şirket internet ağını dünyanın her yerindeki Tesla araçlarını bağlantılandırmak ve Mars’a gözünü diken SpaceX’in uzay araçlarına internet götürmek için kullanabileceği gibi, Mark Zuckerberg’in kurucuları arasında olduğu internet.org gibi sosyal sorumluluk projelerine de kullandırabilir. Tabi bu ağın başka servis sağlayıcılara genişbant bağlantı satması söz konusu.

Projenin ilk aşamasında 800 uydudan oluşan bir ağ sistemi kurulacak. Bu temel ağ verimli ve kesintisiz çalışması sağlandıktan hemen sonra da hızla ağ genişletilecek ve kullanım alanları artırılacak.