Twitter Amerika’lı Aşırı Sağcıların Hesaplarını Dondurdu

Twitter Amerika’lı Aşırı Sağcıların Hesaplarını Dondurdu

PAYLAŞ
Twitter

Twitter, Amerikalı aşırı sağcı “alt-right” hareketinin pek çok üyesinin hesabını dondurdu. Hesabı dondurulan kullanıcılar arasında beyaz milliyetçi düşünce kuruluşunun başkanı da bulunuyor.

Twitter alt-right grubu kullanıcılarına yönelik uygulanan dondurma kararına ilişkin hiç bir açıklama yapmadı. Twitter bu hafta başında kullanıcıların nefret içerikli paylaşımları şikayet etmelerini sağlayacak yeni yöntemleri duyurmuştu. Hesapları dondurulan Alt-right üyeleri genel olarak göç, çok kültürlülük ve küreselleşme konularında twitter üzerinden oldukça sert söylemlerde bulundular.

Politik doğruluk ve feminizmi de hedef alan Alt-right hareketi, ABD’deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ı desteklemişti.twitter-hesap-dondurma

Hesabı dondurulanlar arasında kendini ‘Amerika’daki Avrupalıların kimlik ve geleceğine’ adamış bir yapı olarak tanımlayan Ulusal Siyaset Enstitüsü (National Policy Institute – NPI) başkanı Richard Spencer‘da bulunuyor.

İngiltere’ye girişi yasak

İngiltere Başbakanı Theresa May, 2016 başında içişleri bakanı olduğu dönemde Spencer‘ın İngiltere’ye girişini, düşüncelerinin “topluluklar arası şiddete yol açabileceği gerekçesiyle” yasaklamıştı.