Twitter Amerika’lı Aşırı Sağcıların Hesaplarını Dondurdu

Twitter Amerika’lı Aşırı Sağcıların Hesaplarını Dondurdu

PAYLAŞ
Twitter

Twitter, Amerikalı aşırı sağcı “alt-right” hareketinin pek çok üyesinin hesabını dondurdu. Hesabı dondurulan kullanıcılar arasında beyaz milliyetçi düşünce kuruluşunun başkanı da bulunuyor.

Twitter alt-right grubu kullanıcılarına yönelik uygulanan dondurma kararına ilişkin hiç bir açıklama yapmadı. Twitter bu hafta başında kullanıcıların nefret içerikli paylaşımları şikayet etmelerini sağlayacak yeni yöntemleri duyurmuştu. Hesapları dondurulan Alt-right üyeleri genel olarak göç, çok kültürlülük ve küreselleşme konularında twitter üzerinden oldukça sert söylemlerde bulundular.

Politik doğruluk ve feminizmi de hedef alan Alt-right hareketi, ABD’deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ı desteklemişti.twitter-hesap-dondurma

Hesabı dondurulanlar arasında kendini ‘Amerika’daki Avrupalıların kimlik ve geleceğine’ adamış bir yapı olarak tanımlayan Ulusal Siyaset Enstitüsü (National Policy Institute – NPI) başkanı Richard Spencer‘da bulunuyor.

İngiltere’ye girişi yasak

İngiltere Başbakanı Theresa May, 2016 başında içişleri bakanı olduğu dönemde Spencer‘ın İngiltere’ye girişini, düşüncelerinin “topluluklar arası şiddete yol açabileceği gerekçesiyle” yasaklamıştı.

BİR CEVAP BIRAK