Google’dan Adile Naşit Doodle’ı

Google’dan Adile Naşit Doodle’ı

PAYLAŞ

Adile Naşit’in bugün doğumunun 86.yılı. Google, aramızdan 29 yıl önce ayrılan Adile Naşit’i unutmadı ve bu özel günün anısına Naşit’in ‘Hababam Sınıfı’ filminde canlandırdığı unutulmaz karakter ‘Hafiza Ana’yı doodle yaptı.

Google , hazırladığı doodle’da Adile Naşit’i, Habacam Sınıfı filminde canlandırdığı ‘Hafize Ana’ karakteri üzerinden andı.

Adile Naşit kimdir?

Tiyatrocu bir ailenin içinden gelen Adile Naşit 1930 İstanbul doğumlu. Babası Naşit Özcan ve annesi Amelya Hanım da tiyatromuzun önemli isimleri arasındaydı.Abisi Selim Naşit de ailenin diğer fertleri gibi oyuncuydu.adile-nasit

Adile Naşit hayatı çok sayıda film ve tiyatro oyununda rol aldı. Hababam Sınıfı’nda Hafize Ana, ve Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki “Anne” rolleriyle sinemamızın unutulmazları arasında yer aldı.

1976 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “İşte Hayat” filmindeki performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

Adile Naşit 1980’li yıllarda özellikle tek çocuğu olan Ahmet’i kaybedince daha fazla çocuklara yönelir oldu. Bu dönemde “Uykudan Önce” programında çocuklara anlattığı masallar ile “Masalcı Teyze” olarak da tanınır oldu. Masal ve öyküler anlattığı bu program  TRT ‘nin tek kanal olduğu bir dönemde çocuklardan büyük ilgi görmüştü.

Adile Naşit 29 yıl önce aramızdan ayrılsada kahkahalarıyla hala bizleri güldürmeye devam ediyor…