ABD’de Adil Kullanım Kotası Yasaklandı (Darısı Başımıza)

ABD’de Adil Kullanım Kotası Yasaklandı (Darısı Başımıza)

PAYLAŞ

ABD’deki İSS (internet servis sağlayıcılar)’ler bundan sonra kullanıcıların internetine müdahale edemeyecek. Adil Kullanım Kotası (AKK) gibi kısıtlamalar yapılamayacak.

ABD’li internet kullanıcıları son derece önemli bir hak elde ettiler. Federal temyiz mahkemesi, ağ tarafsızlığı kurallarını onayladı ve ABD’li internet servis sağlayıcıların kullanıcıların internetine müdahale etmesine engelleme getirdi. sprint-wireless

Ağ tarafsızlığı kuralları, ISS’lerin trafiği tamamen bloklaması ya da engellemesini (Adil Kullanım Kotası) ya da tam tersine daha çok para ödeyenlere daha hızlı internet verilmesini yasaklıyor.

ABD Başkanı Barack Obama da 2 yıl önce bloklanmamış, bant genişliği daraltılmamış, “Açık İnternet”ten yana olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği ise geçen yıl “Ağ Tarafsızlığı”na dair düzenlemeler yapmıştı.

“Net Neutrality” yani “Ağ Tarafsızlığı”, internet servis sağlayıcıların herkese eşit davranması ile ilgili bir tanımlama. Bu konudaki farkındalık ABD’de ISS’lerin video sitesine giden müşterilerinin hatlarını kısıtlaması ile başladı, “Adil Kullanım Kotası” adı verilen uygulamalarla yükseldi.

Ülkemizde zaman zaman siyasal gelişmeler olduğunda Türk Telekom ya da diğer operatörlerin Twitter ya da Facebook’a giden hatları kısıtlaması da bu tanıma giren bir durum. Diğer bir durum ise ülkemizde çok şikayete neden olan “Adil Kullanım Kotası” (AKK) uygulaması. Her ikisi de, ağ tarafsızlığını ihlal eden durumlar olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de bu konuyla ilgilenmesi gereken düzenleyici kurul ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK). Dolayısıyla tüketici haklarını koruması açısından internet servis sağlayıcılara Adil Kullanım Kotası (AKK) gibi kısıtlamaları kaldırmaları konusunda BTK’nin çeşitli yasaklayıcı kararlar alması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK