Apple “1970 Hatası” Hakkında Açıklamada Bulundu

Apple “1970 Hatası” Hakkında Açıklamada Bulundu

PAYLAŞ

Apple, iPhone’u tuğlaya çeviren “1970 hatası” konusunda düğmeye bastı.

Apple, iPhone’un tarihini Mayıs 1970 veya daha geriye aldığınızda cihazınızı bir daha açamayabileceğinizi doğruladı.

Apple, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile iOS cihazlarının tarihini 1 Ocak 1970’e ayarlamanın bu cihazları tamamen kullanılmaz hale getirdiğini kabul etti. Apple, bu sorunun “gelecekteki bir yazılım güncellemesiyle” çözeceğini söylüyor. Ancak firma, hatanın tam olarak neden kaynaklandığını halen açıklamış değil. Tarihinizi değiştirerek cihazınızı kilitlediyseniz, güncellemeyi muhtemelen alamayacağınızdan Apple’a başvurmanızda fayda var.iphone-1970-bug

Apple 1970 Hatası

Amerikalı bir kullanıcı tarafından fark edilen güvenlik açığı; iPhone 5S, iPad Mini 3, iPad Air, iPad Pro ve daha güncel iOS cihazlarını etkiliyor.

Telefonu iTunes’a bağlasanız da sorun tam olarak çözülmüyor. Sorunu yaşayanlar, tuğlaya dönüşen cihazı onarmak için Apple servisine gitmekten başka çare olmadığını söylüyorlar. Bununla birlikte telefonun birkaç saat sonra kendi kendine düzeldiğini veya SIM kartı çıkararak sorunu ortadan kaldırdığını söyleyenler de var.

1970 Hatası Çözümü

Eğer Apple cihazınızda JailBreak var ise Cydia’dan BrickingDate ismli uygulamayı ücretiz olarak yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama yüklemek için repo.ziph0n.com  repo adresini eklemeniz gerekiyor. Jailbreakli olmayan cihazlar için Apple’ın güncellemesini beklemekten başka çare yok.

Sorun ile ilgili güncellemeler ve bilgi paylaşımı için forumumuzdan faydalanabilirsiniz. iOS Sorunları Hakkında