Uçakta Neden Telefon Kapatılır?

Uçakta Neden Telefon Kapatılır?

PAYLAŞ

Uçaklarda uçuş güvenliğini olumsuz etkilediği sebebiyle, çeşitli uyarılar ve kurallar çerçevesinde cep telefonları ve elektronik cihazlar kapatılıyor.

Peki bunun aslı astarı gerçekten var mı? Cep telefonu ve elektronik cihazlar uçuş güvenliğini ulumsuz etkiliyor mu sorunusunu; ABD’de Discovery Channel için program üreten Mythbusters adlı araştırma ekibi bunu gerçek uçakta 50 adet cep telefonu kullanarak test etti. Testin sonucunda olumsuz hiç bir sonuç gerçekleşmedi.

ucakta-cep-telefonu-2

Elbette Mythbusters ekibinin gerçekleştirdiği bu test hiç bir kuralı değiştiremez. Havacılık çok ciddi kuralları olan bir sektör. Bu sebebten %100 güvenli olduğu ispatlanmadan uçakta elektronik cihaz kullanıma sınırlama getirilmeye devam ediliyor. Uçuş güvenliği sebebiyle uçakta sinyal dağıtan ve kullanan her türlü elektronik cihazı uçak moduna almak zorunlu.

Singapur havaalanı 35.000 feet’e yüksekliğe kadar olan uçuşlarda mesajlaşma ve sesli görüşme yapılmasına izin veriyor. Mesaj ve sesli görüşmenin uygulandığı uçak modelleri A380, A340-500 ve Boeing 777-300ER.

Uçaktaki sistemlerin doğru çalışmasına engel olabileceği ihtimali %100 ‘de 1 bile olsa  kokpitte yer alan gösterge gibi uçuş güvenliği için oldukça hassas değerleri takip eden teçhizatları olumsuz etkileyebileceği düşüncesi sebebiyle cep telefonu ve elektronik cihazların kullanımı yasaklanmıştır.

Uçakta Cep Telefonu
Uçakta Cep Telefonu

Teori tam olarak bundan ibaret. Ancak sorunun buna dair yarattığı herhangi bir kanıt yok.