Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği

PAYLAŞ

İnternette güvenle dolaşmanın formülü
Günümüzde, dünyada milyonlarca İnternet’e bağlı bilgisayar, 1 milyarı aşkın İnternet kullanıcısı, 100 milyona yakın web sitesi olduğu tahmin ediliyor. İnterneti kullanarak birçok işimizi halletmekteyiz.

iStock_000013008247Medium

Örneğin e-posta yoluyla iletişim, bankacılık işlemleri, bir dosyayı karşıdan yükleme, bir ürün hakkında bilgi edinme, iş başvurusu yapma gibi pek çok amaç için kullanmaktayız. İnternet’i kullanarak birçok işimizi halletmekteyiz; Bu büyük platformda, uygulamaları kullanırken kendi kişisel bilgilerimizi (kredi kartı numaramız, e-posta, şifre veya kullanıcı adımız, vs) ortama sunmak durumunda kalıyoruz veya internet üzerinden dosya, mail vb. karşıdan yüklemelerimiz oluyor. Bu durumlarda g

üvenlik açısından önlemler almamız gerekir çünkü İnternet ortamında casus yazılımlar veya kimlik bilgilerinizin çalınması, kullanılmaya çalışılması gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Dosya Yükleme

Dosya yükleme için İnternet’te en yaygın olarak kullandığımız veya ihtiyaç duyduğumuz teknoloji diyebiliriz. Dünya’nın öbür ucundan bir dosyayı ( müzik, film) veya gelen bir e-postayı (Excel, PowerPoint veya bir rar dosyası), sizin kendi bilgisayarınıza, İnternet’i kullanarak indirebilmenizdir. Peki, bu kadar sıklıkla kullandığımız bu durumu güvence altına nasıl alacağız? Eğer internet kullanım düzeyiniz bir uzman seviyesinde değil ise kendi başınıza internette güvenliğinizi sağlamanız son derece zor olacaktır. Bu yüzden sizlere Güncel anti virüs yazılımı kullanımını tavsiye ediyoruz.

Anti virüs yazılımı nedir ve ne işe yarar?

Malware (virusler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar.) gibi bilgisayara ve kullanıcıya (kullanıcı verileri, dosyaları.) ciddi zararlar verebilecek olan yazılımları saptama, silme ve bilgisayarı koruma en temel görevleri olup, aynı zamanda sürekli aktif halde çalışabilen ve güncellenmesi gereken yazılımlardır.

Anti virüs programları neden güncellenmelidir?

İnternet’te çok ciddi sayıda casus yazılımlar, solucanlar, keyloggerlar vs.. bulunmakta ve daha bilmediğimiz pek çok çeşit de ortaya çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. network-securityNasıl bilgisayarımız (işletim sistemimiz) sürekli güncellenmek durumundaysa aynı şekilde anti virüs programımızı da güncellemek durumundayız. Bunun nedeni zararlı yazılımların da günden güne gelişmesi ve anti virüs programlarını rahatlıkla aşabilecek duruma gelmesidir. Bu açıdan anti virüs programımızın güncellenme özelliği her zaman açık olmalı ve belirli aralıklarla, olaylara bağlı olarak bilgisayarımızı taratmalıyız. Son olarak ve en önemlisi de, anti virüs programımızı asla kapatmamalıyız.

Anti virüs programı ile özel güvenlik

Hemen hemen tüm antivirüs yazılımları biz açık tuttuğumuz sürece kendi varsayılan ayarlarına göre görevlerini yerine getirirler; Fakat basit görünen ama önemli önlemler de bulunmakta. (Özel (custom) ayarları dışında).

*Tüm gelen dosyalar veya e-posta yoluyla gelmiş olan ekleri anti virüs programımızı kullanarak taramak.

Bütün anti virüs programlarının bu özelliği vardır ve temel sayılabilecek bir özelliktir. Bizim karşıdan yüklediğimiz veya yükleyeceğimiz öğeyi, dosyayı virüs taramasından geçirmemizde fayda vardır.

Güvenlik duvarı nedir?

İnternet güvenlik duvarı, İnternet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım kodu parçası veya donanımıdır.

Neden Güvenlik duvarı kullanmalıyız?

İnternete bağlandığımızda bilgisayarımızın güvenlik duvarı kapalıysa, bilgisayar korsanlarına bilgisayarımıza erişim hakkı ve bilgi almaları için bir davetiye çıkarmışız demektir. Bir başka açıdan bakalım, herhangi bir İnternet sitesine girdiğimizde sayfanın nasıl uygulamalar çalıştırdığını bilemeyiz; Eğer güvenlik duvarımız aktif durumda değil ise bu durum bizi sıkıntıya sokabilir. İnternetinizi güvenlik duvarı olmadan kullanmak, evinizden dışarı çıkarken evinizin kapısını açık bırakıp gitmeye benziyor; girip çıkabilirsiniz fakat saldırıya çok açık durumundasınızdır.

Güvenlik duvarı çalışma prensibi

Güvenlik duvarı aktif olduğu durumda ağ üzerindeki tüm bağlantıları izler ve tüm trafiği kontrol eder. İstenmeyen bir bağlantı olduğunda o bağlantıya ait trafiği keser, güvenliği sağlar. Güvenlik duvarları dinamik olarak da çalışırlar. Bazı durumlarda bağlantıyı dinamik olarak açar, erişmek istediğimiz web adresine direk bizi ulaştırırlar.

İşletim sistemleri güncelleştirmeleri

İşletim sistemleri, %100 kararlı yapılardır. Bugünlerde bilgisayar teknolojisi sürekli değişen bir ivmeyle artar durumda ve işletim sistemleri bu mekanizmanın en temel yapı taşlarından biri. Güvenlik açısından baktığımızda önemi daha da artıyor çünkü güncellemelerin birçoğu da güvenlik bazlı oluyor. Güvenlik ve diğer güncellemeler, virüslere, solucanlara, Truva atlarına vs. karşı geliştirilen yapılar olup; bilgisayarımızı teknolojinin hızına entegre edip aynı zamanda güvenliğimizi kontrol altında tutmayı amaçlıyor.

E-Posta kullanımı hakkında

E-postalarımıza hergün birçok posta geliyor, bazıları işimizle alakalı, bazıları özel hayatımızla alakalı, bazıları reklam olan iletiler alıyoruz ve cevaplıyoruz. Peki, aldığımız ve kimden geldiğini bilmediğimiz postaların hepsi güvenilir mi? Güvenliğinden emin olmadığımız iletileri açmadan silmekte fayda var çünkü açtığımız anda o dosya, bilgisayarımızı tehdit altında bırakır.Key-on-screen Sadece bilgisayarımızda değil, e-posta hesabımızdaki bilgiler, hesaplar ciddi zararlar görebilir. Bu nedenle tanımadığımız postaları direk olarak silmek gerekir. Yine aynı şekilde bilmediğimiz bir adresten posta yoluyla gelen resim, müzik vb. dosyalarını da açmamak ve bilgisayarımıza kurmamak gerekiyor, çünkü resimler zararlı kod içerebilir ve filtrelere rağmen istenmeyen posta, gönderenin iletisini kullanıcıya ulaştırmak için kullanılabilir.

 

Sonuç:

Bilgisayarlarımıza ve bilgilerimize korsanların ulaşmaları için birçok yöntem var. Üstelik bilgisayar korsanları kendi üzerlerine düşen görevi gerçekleştirerek günden güne gelişmeye devam ediyor. İnternette güvenlik önlemleri ise kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir konu ve önlemlerin eksiksiz alınması gerekli. Bunun için eğer kendi teknik alt yapınız bu konu ile ilgili yeterli değil ise, çeşitli güvenlik yazılımlarından faydalanmanız gerekmekte.

PAYLAŞ
Önceki makaleİnternetten Para Kazanın
Sonraki makaleBeni Affet dizisi başarılı yolculuğuna devam ediyor !
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.