Asus ZenFone 5 İncelemesi

Asus ZenFone 5 İncelemesi

PAYLAŞ

Asus ZenFone 5 incelemesi cihazın öne çıkan özellikleri ve uygun fiyatıyla orta segmentte büyük ses getirmeye başladığını hatırlatalım. Asus 3 farklı ZenFone modeliyle akıllı telefon pazarında yerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu cihazlar 4, 5 ve 6 inç’lik ekran büyüklüklerine sahip. Bu yüzden isimleri de ekran büyüklüklerine göre değişiklik gösteriyor.

Asus ZenFone 5 Özellikleri

Tasarım Ve Ekran Özellikleri

Asus ZenFone 5 incelemesi ile ilk durağımız tasarım. Cihaz sade duruşu ve estetik yapısıyla ilk bakışta kullanıcılarına güven veriyor. Kenarları oval olan cihaz, yumuşak yüzeye ve kavisli bir kapağa sahip. Asus ZenFone ailesinin HTC One Modelinden esinlenmiş olduğu ortada. Asus ZenFone 5 modelinin ön tarafında karşımıza çıkan kapasitif tuşlar, cihazın üst seviye Android cihazlar gibi görünmesini sağlamış. Ön panelin neredeyse tamamı ekran ile kaplanmış durumda. Gorilla Glass 3 ile korunan ZenFone 5 ekranı, çizilme ve darbelere karşı güven veriyor. Ekran camının altında gözümüze takılan metal şerit ise tasarıma katılan ayrı bir güzellik olarak dikkatlerden kaçmıyor.

ZenFone

5 inç boyutundaki HD ekranında yer alan en önemli etkenlerden birisi. Cihazın ekranı 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde ve 294 ppi piksel yoğunluğu sunması. Cihaz IPS panel teknolojisini bünyesinde barındırdığı için keskin görüş açılarına sahip. Cihazı güneş ışığı altında kullanım da Asus ZenFone 5 ile oldukça başarılı

 

Ön panelin alt kısmında bahsettiğimiz gibi kapasitif navigasyon tuşları sayesinde ekran üzerinde navigasyon için tuş alanları harcanmıyor. Üst bölümde Asus logosu göze çarpıyor. Ayrıca ahize hoparlörü, 2 MP çözünürlüğündeki ön kamera üst bölümde yer alıyor. Sağ tarafta güç ve ses tuşları, altta microUSB portu ve mikrofon gözlerden kaçmıyor. Sol tarafta kapağı açabilmeniz ufak bir boşluk bırakılmış. Buradan kolaylıkla arka kapağı açabiliyorsunuz. Üst bölümde 3.5mm kulaklık girişi ve 2. mikrofon bulunuyor.

 

İncelediğimiz Asus ZenFone 5 modeli siyah arka kapak ile geliyor. Kapak üzerinde Asus, Intel ve ZenFone logoları bulunuyor. ZenFone 5’de çıkarılabilir arka kapak olduğunu hatırlatalım. Ancak batarya cihaza entegre olduğu için batarya değişimine elverişli değil. Ayrıca 8 MP çözünürlüğünde yatayda ortalanan kamera, üste doğru yerleştirilmiş. Kameranın hemen altında ise flaş bulunuyor. Aşağı kenara doğru baktığımızda ise hoparlörün konumlandırıldığını görebiliyoruz. Daha önce söylediğimiz gibi cihazın sol kenarında bulunan çentik ile arka kapak kolayca çıkartılabiliyor. Denemelerde kapak gayet sağlam görünüyor. Yani sürekli çıkartıp takınca pek oynama oalcak gibi durmuyor. Asus ZenFone 5 modelinin 2110 mAh kapasiteli bir de pili bulunuyor. Kullanıcıların ZenFone 5 ile standart kullanım sürelerinin altında kaldığına yönelik çok fazla geri dönüş var. Ancak biz kullanım ayarlarına da bağlı yoğun kullanımlarda 1 gün süresince cihazı kullanabildik. Üste doğru baktığımızda ise microSD kart girişini görüyoruz. Asus ZenFone 5 64GB’a kadar microSD kart destekliyor.

Android tabanlı çalışan akıllı telefonlarda oldukça sık kullanılan AnTuTu benchmark testinde de 23080 puan alan cihaz, 2012′nin ikinci yarısında kullanıcılar ile buluşturulan üst segment cihazlar ile aynı performansı gösterdiği görülüyor. Bu performans özellikleri de 699 TL fiyatıyla dikkat çeken Asus ZenFone 5 için oldukça iyi.

GENEL DEĞERLENDİRME
Ekran ve Tasarım
85 %
Teknik Özellikler
84 %
Kamera ve Multimedya
82 %
Fiyat / Performans
96 %
PAYLAŞ
Önceki makaleSamsung ile BlackBerry Anlaştı
Sonraki makaleFacebook, İş Hayatında Kullanılacak Yeni Site Hazırlıyor
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK